Nőtt az életszínvonalukkal elégedettek aránya

Kelet-közép-európai felmérés a családok gazdasági helyzetének megítéléséről.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az életszínvonalukkal elégedettek aránya a magyar lakosságon belül újra ugyanakkora, mint 1991-ben. Ugyanúgy 22 százalék ítéli meg egyértelműen pozitívan a saját helyzetét, mint tíz évvel ezelőtt. Ez az 1990-es évek közepéhez képest javuló trendet jelez, állapítja meg a GfK Piackutató Intézet az elmúlt tizenegy év során végzett közvéleménykutatásai alapján.

Térségünkben az életszínvonal megítélése szintén javul Csehországban és Lengyelországban. Viszont stagnáló vagy némileg csökkenő tendencia tapasztalható Ukrajnában, Romániában, Bulgáriában és Oroszországban a legutóbbi évekhez képest.

Idén először végeztek ilyen kutatást két déli szomszédunknál. Horvátországban a mienknél valamivel kedvezőtlenebb képet adnak a mutatók, Szlovénia azonban térségünkben a legelégedettebbek országa, hiszen a lakosság 78 százaléka pozitívan nyilatkozik az életszínvonaláról.

A magyarországi felnőtt lakosságot reprezentáló 1000-1000 fő személyes megkérdezésével januárban, februárban és márciusban folytatott vizsgálat során családja gazdasági helyzetéről a válaszadók egyharmada nyilatkozott mindent egybevetve elégedetten. Ebben a szubjektíven megítélt kérdésben 1999-ben nőtt meg számottevően a pozitívan vélekedők aránya a korábbi évek 19-24 százalékos mutatójához képest.

Ahogyan évek óta, úgy a csehek többsége most is elégedett családjában az anyagiakkal.

Ha árnyaltan vizsgáljuk a képet, akkor az adatok azt mutatják, hogy a megkérdezettek 5 százaléka határozottan elégedett az életszínvonalával. További 17 százalék mondja azt, hogy sokat elért az életben. Azok, akik abból, amit szerettek volna, jó néhány dolgot elértek, 47 százalékot tesznek ki.

Ezek a mutatók 1992-ben bizonyultak a legalacsonyabbnak. Akkor az elégedettek aránya mindössze 2, a sokat elérteké 11, míg a viszonylag sikereseké 32 százalékot ért el.

A magyarok családjuk anyagi helyzetét szintén 1992-ben ítélték meg leginkább borúlátóan. Akkor csak 20 százaléka mondta magáról, hogy elégedett, de 47 azt, hogy nem elégedett, sőt 33 százalék azt, hogy nagyon elégedetlen.

Ezzel szemben idén a pozitívan vélekedők 33 százaléka mellett a nem elégedettek aránya 44, míg a nagyon elégedetleneké 23 százalék.

Véleményvezér

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo