Nő a keresetek reálértéke

A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint idén a gazdasági növekedés a tavalyinál lassúbb, de nemzetközi összehasonlításban még így is gyors lesz. Az infláció az első félévi 10,4% után júliusban újra egyszámjegyűvé válik és az év egészében 9,3% körüli lesz. A forint árfolyama az erős oldalon jelentős ingadozásokat mutat: eközben akár a sáv szélét is megközelítő erősödés, majd ősztől határozott gyengülés várható. A munkanélküliség a tavalyihoz képest csökken, a keresetek reálértéke a GDP-t kissé meghaladó mértékben nő. A nemzetgazdaság külső és belső egyensúlya romlani fog.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A GDP növekedése csak néhány tized százalékkal fog elmaradni a tavalyitól és valószínűleg fennmarad a magyar gazdaság mintegy 2 százalékpontos előnye az euróövezet növekedési üteméhez képest. A lassulás legmarkánsabban az iparban látható, ahol a tavalyi, 18,3% dinamikával szemben a termelés az év első öt hónapjában mindössze 9,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A külföldi konjunktúra romlása ellenére az ipari export 15,8%-kal emelkedett, míg a belföldi értékesítés csak 2,5%-kal bővült. Folytatódik az ipar szerkezetének korszerűsödése: változatlanul jóval az átlagon felüli a számítástechnikai, híradástechnikai és járműipari termékek gyártásának növekedése. Az építőipari termelés élénkül és továbbra is dinamikus fejlődés várható a távközlésben. A mezőgazdaság termelése a tavalyi visszaesés után idén talán valamelyest növekedni fog.

Az első öt hónapban mind a kivitel, mind a behozatal euróban számolva 20% körül bővült. Az év hátralevő részében az ütem némi mérséklődésére számítunk. Átlagon felüli egyrészt a vámszabadterületek forgalmának, másrészt a korszerű gépipari-elektronikai termékek exportjának növekedése.

Rekordösszeget, 1,7 milliárd eurót ért el a kereskedelmi mérleg öthavi deficitje. A fizetési mérleg viszont eddig kedvezőbben alakult: a hiány 475 millió euró, alig haladja meg a tavalyi év első öt hónapjában kialakult szintet. Ebben a legnagyobb szerepet az idegenforgalom 930 milliós aktívuma játszotta. A későbbiekben azonban a profitkivonás élénkülése várható. Az év egészében a kereskedelmi és a fizetési mérleg egyaránt mintegy 1 miliárd euróval romlik.

Az év első felében magas volt az áremelkedések üteme. A fogyasztói árak növekedése májusban volt a csúcson 10,8%-kal. Súlyosbítja a helyzetet, hogy az élelmiszerárak júniusban 18,1%-kal voltak az egy évvel korábbi szint felett, ami különösen érzékenyen érinti az alacsonyabb jövedelmű háztartásokat. Az ipar belföldi értékesítési árai májusban 11,9%-kal haladták meg a tavaly májusit. A legnagyobb növekedés a mezőgazdasági termelői áraknál volt, amelyek májusban 27,8%-kal voltak az egy évvel korábbi szint felett. Az év második felében mind a fogyasztói, de még inkább a termelői árak területén az áremelkedés mérséklődésével számolunk. Így is az éves fogyasztói infláció csak minimális mértékben lesz alacsonyabb az előző évinél.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo