A több tanácskozási részből álló találkozó napirendjén eredetileg csak belső szervezetei és stratégiai kérdések szerepeltek volna, de a bank vezető testületének ülése most mégis elsősorban az élelmiszerválság nyomán fellépő térségi teendőkre fókuszál. (Thaiföld már az OPEC-hez hasonlóan rizskartell létrehozását javasolta.)
A szervezet szerint Ázsiában több mint egymilliárd embert fenyeget az élelmiszerválság, ők napi egy dollárból, vagy annál kevesebből élnek.
Kuroda szerint az egyik lehetséges megoldás lenne a mezőgazdasági termelés növelése. Hangsúlyozta: a szegény országokban egyes rétegek jövedelmük 60 százalékát költik élelmiszerre. (A tavalyinál jobb magyar gabonatermelés itthon is jót tenne...)
Kuroda egyúttal köszönetét fejezte ki a szervezet donor országainak, amelyek a múlt pénteken a megszavazták a következő négy évre a legszegényebb térségbeli országoknak juttatandó segélyek összegének 60 százalékos emelését.
A manilai székhelyű Ázsiai Fejlesztési Bankot 1966-ban hozták létre, a szegénység elleni küzdelem és az életszínvonal emelésének céljával az ázsiai-csendes-óceáni térségben. Jelenleg 67 tagja van, ebből 48 ország a térségből, 19 azon kívül.