A családi kedvezményeket is figyelembe véve az első féléves nettó átlagkereset 8,3 százalékkal, a reálkereset pedig 4,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A kétgyerekes szülők reálkeresete 9,3 a háromgyerekeseké 17,2 százalékkal nőtt az első félévben. Egy gyerek már csak 3,9 százalékos bővülést hozott, gyerek nélkül viszont épphogy szinten maradtak a reálbérek.
A családi kedvezményeket is figyelembe véve a nettó átlagkereset az első félévben 144 500 forintot tett ki, 8,3 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A versenyszférában 143 300 forint, a költségvetésben 133 900 forint, míg a nonprofit szférában 124 900 forint volt a kézhez kapott bér átlagos összege 2011. január-július folyamán.
A KSH adatai szerint a fogyasztói árak a január-augusztusi időszak átlagában 3,9 százalékkal voltak magasabbak, mint 2010 első nyolc hónapjában. A foglalkoztatottak száma a 15-64 éves korosztályban pedig mindössze 1,1 százalékkal, 43 ezer fővel volt több idén május-július átlagában, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 10,9 százalékos volt, 0,2 százalékponttal alacsonyabb, mint tavaly ugyanakkor. A 0,2 százalékpontos csökkenés azt mutatja, hogy ahogy lassul a gazdasági növekedés, lassul a foglalkoztatás bővülése is. Több szakértő is hosszú távon 10 százalék feletti munkanélküliségi rátát jósol, ha a versenyszférában tovább csökken a foglalkoztatottak számának bővülése.
Az év első hét hónapjában az ipari termelés 7,0 százalékkal volt magasabb, mint a megelőző év ugyanezen időszakában, de a belföldi eladások volumene 5,1 százalékkal csökkent a 2010. január–júliusi szinthez képest. A munkanaphatástól megtisztított havi volumenindexek szerint a május–júliusi hónapokban a termelés 1–3 százalékkal, az export pedig 2–6 százalékkal bővült, szemben az év első hónapjaival, amikor még kétszámjegyű növekedés volt tapasztalható az egy évvel korábbi időszakokhoz képest.
Júliusban az új rendelések volumene 7,6 százalékkal volt alacsonyabb a tizenkét hónappal korábbihoz képest, az építőipar első hét havi termelése pedig 11 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.