„Az Európai Központi Bank (EKB) áprilisban immár hetedik alkalommal csökkentette az alapkamatot, és a közép-kelet-európai országok jegybankjai – köztük Lengyelország – is követik a példáját, bár eltérő ütemben. Ennek eredményeként a régió egyre több országa lép a monetáris lazítás szakaszába. A Colliers további kamatcsökkentésekre számít az EKB részéről júniusban és szeptemberben, amelyek 1,75 százalékra csökkentenék a betéti rátát” – kommentálja Grzegorz Sielewicz, a Colliers közép-kelet-európai régióért felelős vezető közgazdásza, a kiadvány szerzője.
Lengyelország – A monetáris enyhítés irányába mutató fordulat
Lengyelország akár már 2025 májusában megkezdheti a kamatcsökkentési ciklusát. Miután több mint egy évig 5,75 százalékon tartotta az irányadó kamatlábat, a Lengyel Nemzeti Bank a monetáris politika lazítására utaló jelzéseket küldött, amit a csökkenő infláció és az alacsonyabb energiaár-előrejelzések is támogatnak. Bár az infláció még mindig meghaladja a jegybank célértékét, az év végére várhatóan visszatér a célközeli szintre. A lassuló bérnövekedés és az erősödő zloty tovább támogathatja a lazítást. Az előrejelzések szerint 2026 végére az alapkamat akár 3,5 százalékra is csökkenhet, feltéve, hogy az inflációs kockázatok kordában maradnak.
Csehország – Alacsonyabb kamatok külső kockázatok mellett
A Cseh Nemzeti Bank már megkezdte a monetáris lazítást, 2023 vége óta összesen 325 bázisponttal csökkentette a kamatlábakat. A cseh gazdaság a fellendülés jeleit mutatja, a GDP 2,2 százalékos növekedését várják, amit a belföldi kereslet és a reálbérek emelkedése hajt. Ugyanakkor a külső tényezők és a strukturális kihívások visszafoghatják a növekedési ütemet. A CNB idén óvatos kamatcsökkentéseket hajthat végre annak érdekében, hogy elkerülje az inflációs nyomást vagy a cseh korona gyengülését.