Hosszú távon a termékenységi ráta 2,1-es szinten tartása biztosítaná egy társadalom újratermelődését. A magyar termékenységi arányszám 2011-ben volt történelmi mélyponton 1,23-as számmal, 2020-ra elérte viszont az 1,56-os értéket, vagyis némi eredménye volt a családbarát intézkedéseknek, de áttörést nem sikerült elérni.
A globális termékenységi ráta is folyamatosan csökken a század végére alig lesz olyan ország, ahol ne lenne kevesebb a lakosság száma. 23 nemzet – köztük Spanyolország és Japán – lakossága várhatóan felére csökken 2100-ra. Ezen államokban drámaian növekszik az életkor, ami azt jelenti, hogy annyi ember tölti be a 80. életévét, ahányan születnek.
A főprobléma, hogy a nők egyre kevesebb gyermeket vállalnak. Közülük mind többen tanulnak és dolgoznak, miközben a fogamzásgátlás módszerei fejlődnek.
A változások egyik legfontosabb eredménye, hogy a 80 év felettiek száma a 2017-es 141 millióról 2100-ra 866 millióra emelkedik. Ebből kérdések sora következik. Ki fizet adót egy masszívan elöregedett világban? Ki fizeti az idősek egészségügyi ellátását? Ki vigyáz az idősekre? Az emberek továbbra is nyugdíjba mehetnek a munkából?