Nem lesz nagy mozgás az élelmiszerárakban

A kedvező terméskilátásoknak köszönhetően nem várható nagy kilengés a nemzetközi élelmiszerárakban, az alapvető mezőgazdasági termények ára mérsékelt és stabil, a globális élelmiszerimport kiadások hatéves negatív minimumra eshet vissza, állítják az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) szakértői.

Kép:Pixabay

A FAO legfrissebb jelentésében ismertetik, a kiemelkedő gabona- és rizstermés, együtt a szintén ígéretes kukoricáéval, alacsonyan tartja az árakat és megtölti a raktárakat. A teljes globális gabonatermést 2,569 milliárd tonnára becsülik, amely 1,5 százalékkal több a tavalyinál. A római központú szervezet jelentése szerint várhatóan 11 százalékkal 1,168 ezer milliárd dollárra csökkennek az idén az élelmiszerimport-kiadások a világban. Ez a hatás azonban sok fejlődő országban nem érvényesül majd a helyi valuta leértékelődése miatt.

A FAO tovább emelte az idei globális búzatermés várakozását, most úgy véli, hogy 742,2 millió tonna lesz. A búzaigény  globálisan 730,5 millió lesz a legfrissebb számítások szerint. A rizstermelés szintén bővül - 2013 óta először - és várhatóan eléri a 497,8 millió tonna rekordmennyiséget. A szemes terményekből így 1,8 százalékkal takaríthatnak be többet a világon 2016-ban.

A jó termés csökkenti a gabonaárakat. A búza és kukorica jegyzése a Chicagói Kereskedelmi Igazgatóság adatai szerint év elején még 16 százalékkal voltak magasabbak, mint most; míg a rizs ára 2008 óta nem tapasztalt alacsony szinten áll.  Az állattartás és a tejágazat a hosszú túlkínálat jellemezte időszak után visszatér egyensúlyi állapotába az előrejelzések szerint; eközben a szűkülő tejtermelés az EU-ban nagyot emelt a tejtermékek árain.

A FAO most közzétett legfrissebb, szeptemberi élelmiszerár-indexe havi összevetésben 3 százalék körüli, éves szinten pedig 10 százalékos a drágulás mértéke. A tejtermékek ára 13,8 százalékkal, a cukoré 6,7 százalékkal nőtt augusztushoz képest. A húsár-index változatlan maradt. A gabonák ára 1,9 százalékkal csökkent.

Most meg túl jó a termés, az a gond
A prognózis valósággá vált. Bár sokan kételkedtek benne, végül mégis annyi búza termett idén hazánkban és a mostani állás szerint annyi fog a világban is, ami az árakat jó időre a mélybe nyomja. A rekord közeli terméseredmények szerte a világban tényleges globális rekordot eredményezhetnek.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo