Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke elmondta, a szakértők jelenleg egyetértenek abban, hogy az idei infláció nem éri el majd a 6 százalékot, várhatóan valamivel 5 százalék felett lesz. Arról viszont még nincs döntés, hogy januártól mennyivel növekedhetnek a nyugdíjak, mivel bejelentették, a jövő évi költségvetést csak az amerikai elnökválasztást követően terjeszti a kormány a parlament elé. Arra a kérdésre, hogy mi köze lehet a magyar nyugdíjaknak az amerikai választáshoz a szakember úgy válaszolt, semmi.
Azt hiszem, a kormány csak húzza az időt. A kabinet a csökkenő GDP, a költségvetés hatalmas hiánya miatt minél később szeretne előrukkolni a számokkal.
Az államadósság elszabadult kamatterhei nagy lyukat ütöttek a költségvetésen, ezért Karácsony Mihály szerint a kormány most abban reménykedik, hogy novemberig valami csoda történik. A következő év pedig nagyon izgalmas lehet az időseknek, hiszen a kabinet azt ígérte, akkorra készül el az új magyar nyugdíjtörvény.
Ennek előzménye, hogy 2022 októberében, a világjárványt követően az uniós országoknak be kellett adniuk egy helyreállítási és ellenállóképességi tervet. Magyarország egy úgynevezett 27 mérföldköves tervet nyújtott be, amit az unió el is fogadott. Ebben a tervben az egyik mérföldkő az új nyugdíjtörvény megalkotása volt, aminek két pillérét is kijelölték. E két pillér, a fenntarthatóság és a méltányosság. Sőt, még abban is megegyeztek a felek, tekintettel a téma nagyszabású mivoltára, hogy az új magyar nyugdíjtörvény nemzetközi szakértők bevonásával készül el. 2023 november 28-án Varga Mihály részt vett az Országgyűlés Népjóléti Bizottságának ülésén, ahol beszámolt arról, hogy az OECD szakértőit kérték fel a nyugdíjtörvény előkészítésében való részvételre. Ők azt ígérték december 31-ig készen lesznek javaslataikkal és a pénzügyminiszter a Népjóléti Bizottság ülésén vállalta, hogy az anyagot nyilvánosságra hozzák. Aztán jött egy nagy csend, ezért Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnökeként az OECD-hez fordult, hogy elkészült-e az anyag. Mondták igen, el is küldték, a kormány pedig kifizette. Ezt követően többször igyekeztek megszerezni a Pénzügyminisztériumtól az OECD anyagát, de mindannyiszor kudarcot vallottak. Még ravaszkodtak is, például országgyűlési képviselőt kértek meg, hogy interpelláljon az ügyben, mert akkor a tárcának 15 napon belül kell válaszolnia. Mindössze egy semmitmondó válasz érkezett, hogy a téma nem aktuális, mert a mostani rendszer fenntartható. Aztán a Népjólét Bizottság elnöke is megkérdezte a Pénzügyminisztériumot, hogy mi a helyzet a nyugdíjtörvénnyel, szinte ugyanazt a választ kapta, mint korábban a képviselő. Aztán újságírók a Kormányinfón is érdeklődtek, de őket ugyancsak lepattintották egy semmitmondó válasszal.