Az Aegon Biztosító nemzetközi nyugdíjfelkészültségi kutatásának 2018-as eredményei szerint a demográfiai trendek, a munkaerőpiacon, valamint a pénzpiacokon lezajlott és jelenleg is zajló változások miatt eljárt az idő a jelenlegi nyugdíjrendszerek felett.
A ma érvényben lévő társadalombiztosítási rendszerek többsége a múlt század közepén jött létre, amikor a 60 év fölötti népesség lélekszáma világszerte 250 millió volt. Az előrejelzések szerint 2050-re ez a szám eléri a 2,1 milliárdot, ami tízszeres növekedést jelent.
A három hagyományos pillére, az államra, a munkáltatókra és az egyénre épülő globális modellt új társadalmi közmegegyezés alapján kell radikálisan átalakítani, új társadalmi partnerek – oktatási intézmények, jótékonysági és civil szervezetek, pénzügyi intézmények és biztosítók – bevonásával.
Romló helyzetű nyugdíjasok
A megállapítást az Aegon 15 országra, köztük hazánkra is kiterjedő, 14 000 munkavállaló és 1600 nyugdíjas bevonásával készült kutatás eredményeire alapozza. A
Az emberek világszerte felfigyeltek körülményeik változására, ezért többségük aggodalommal és bizonytalansággal tekint a nyugdíjas évei elé, konkrét terve pedig csak keveseknek van.
Világszerte a megkérdezettek fele, Magyarországon ennél is többen, a válaszadók 67 százaléka gondolja úgy, hogy rosszabb lesz a nyugdíjasok helyzete a jövőben, mint ma. A felmérés szerint ugyanakkor a munkavállalóknak csak 13 százaléka, Magyarországon csupán 7 százaléka rendelkezik leírt nyugdíjstratégiával.
A leggyakrabban és szinte minden országban említett jelenség az állami nyugdíjjuttatások csökkenése (a megkérdezettek 38 százaléka említette). Ezt követi az élettartam kitolódása, az ingadozó pénzpiacok, és a munkaerőpiac változásai. Magyarországon a változó demográfiai trendeket is sokan emelték ki (24 százalék).
Kilenc pont az új társadalmi közmegegyezésért
„Miközben egy előrelátó, viszonylag jómódú kisebbség alkalmazkodni kezdett a megváltozott körülményekhez, a többség
tanácstalanul várja az egyre baljósabbnak látott jövőt” – fogalmazott Horváth Gyula, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese. „Ha csak sodródunk az eseményekkel, tetemes gazdasági, de elsősorban társadalmi károkat kockáztatunk. Ezek azonban kivédhetők tudatos felkészüléssel a jövőre.”
Az Aegon kilenc pontra épülő új globális modelljének kulcsa a régi és új társadalmi partnerek összefogása. Az új társadalmi közmegegyezés alapvető eleme a nyugdíjmegtakarítási konstrukciókhoz való hozzáférés biztosítása minden munkavállaló számára, továbbá alternatív lehetőségek kidolgozása a szabadúszók, a szellemi szabadfoglalkozásúak, a megbízási szerződéssel dolgozók, az egyéni vállalkozók, a gyermekük nevelése, hozzátartozójuk ápolása miatt munkaviszonnyal nem rendelkezők számára. Az Aegon szerint a munkáltatóknak automatikusan kellene beléptetniük dolgozóikat egy nyugdíjpénztárba.
Elengedhetetlen ugyanakkor, hogy maga az egyén is nagyobb felelősséggel gondoskodjon a saját jövőjéről. Ehhez azonban az is kell, hogy már az iskolákban megtanítsák a fiatalokat a stratégiai pénzügyi tervezésre, hogy felkészítsék őket az élethosszig tartó tanulásra és a hosszabb aktív életkorra.