Hány pácienst szűrtek meg ilyen feltételekkel?
– Eddig ezerhétszáz szűrésen vagyunk túl, amelyeknek a túlnyomó többsége immunológiai diagnosztika volt. Az enyhítések miatt újra növekszik a betegforgalom, ami minden más szakterületünk mellett a COVID-diagnosztikát is érinti.
Az enyhítések a cégeket is érintik: a dolgozók újra birtokba vehetik a munkahelyeket. A munkavédelmi törvény azonban szigorú: ha elmarad vagy nem megfelelő a vállalati kockázatértékelés, súlyos bírságot szabhat ki a cégekre. Ha tesztelem a dolgozóimat, azzal megfelelek a törvényi előírásnak?
– A munkavállalók egyszeri alkalommal történő, víruskimutatásra irányuló vagy immunológiai tesztelése járványügyi szempontból a tesztek pontosságától függetlenül sem nyújt megfelelő védelmet sem a vállalat gazdasági stabilitásának megőrzése, sem pedig a járvány megfékezése szempontjából. A klinika a vállalati partnerei számára kidolgozott egy speciális komplex pandémiás modellt, amelynek keretein belül járványügyi szakmai segítséget szeretnénk nyújtani a munkafolyamataik újraindításához, valamint a megváltozott munkakörülmények kapcsán a munkavédelmi törvény által előírt kockázatértékeléshez. Első lépésben felmérjük a vállalati munkafolyamatokat és a munkavállalói kockázatokat, majd ezek alapján teszünk javaslatot a fertőzésveszély, illetve a munkahelyi járványgócok kialakulási esélyeinek a minimalizálására. A feladat munkáltatóként bennünket is érint: nekem is át kellett gondolni, hogy a saját dolgozóinkkal, munkafolyamatainkkal kapcsolatban milyen kockázatok vannak. A WHO-programhoz történő csatlakozás kapcsán is folyamatosan követjük az idevonatkozó nemzetközi irányelveket, publikációkat, amelyek megteremtik a program alapjait. Nyilván nagyon sok mindent figyelembe kell venni ahhoz, hogy ehhez a dinamikusan változó helyzethez úgy tudjon egy vállalat alkalmazkodni, hogy ne kerüljön azzal a címlapokra, hogy bizonyos egységét beszüntették egy fertőzött munkavállaló miatt. Miközben fontos az is, hogy minimalizálja a veszteségeit, és minél előbb visszaálljon az üzembiztos, hatékony működése. Ráadásul várhatóan mindezt hosszabb távon szükséges fenntartani, hiszen lehet egy második vagy akár harmadik hullám is, amíg a vakcina meg nem érkezik.
Két éve indult a klinika. Hogyan érintette a viszonylag fiatal intézményt a járvány?
– Egy jelentős beruházást követően 2018 őszén indultunk. Annak ellenére, hogy fokozatosan növekszik a hozzánk forduló, illetve a visszatérő páciensek száma, a jelentős invesztíció és a működési költségek miatt még messze állunk a profitábilis működéstől. Ráadásul éppen a növekedési fázisunk kellős közepén ütött be a krach, és talált telibe minket is a koronavírus-járvány. Az is fontos tény, hogy mi tisztán magánfinanszírozott ellátásokat végzünk, tehát nincs közfinanszírozott szolgáltatásunk, így csak magunkra számíthatunk a bevételek tekintetében. A veszélyhelyzet kihirdetésével alapvetően a rendeléseink jelentős része teljesen leállt, vagy minimális szintre csökkent, különös tekintettel az invazív és/vagy altatással járó beavatkozásokra. A másik terület, ami egyik napról a másikra praktikusan megszűnt, az a prevenciós szűrővizsgálatok széles köre. Mindezek a hatások márciusban közel ötvenszázalékos forgalom- és bevétel-visszaesést jelentettek.
A járvánnyal a nyakukon meg kellett nyomniuk a pánikgombot?
– Igen. Hiszen egyrészt nem lehet látni még pontosan, hogy a világjárvány gazdasági hatásai hogyan befolyásolják majd a továbbiakat, illetve a fizetőképes keresletet. Másrészt a sok kérdőjel és bizonytalansági tényező miatt azt is nagyon nehéz előre jelezni, hogy a jövő héten mi történik, ami rendkívül nehézzé teszi az üzembiztos működést. Szerencsére mi eleve többféle profilra és tevékenységi körre alakítottuk ki a működésünket, ezért egy-egy terület vagy szolgáltatás átmeneti kiesése még önmagában nem jelent pánikhangulatot. De egy ilyen speciális helyzetben, amikor szinte minden leáll, akkor nagy erőfeszítéseket igényel bármilyen bevételt megteremteni. Abban bízom, hogy a speciális diagnosztikai profiljainkkal és programjainkkal előre tudunk menekülni, s így talán esélyünk van arra, hogy átvészeljük a legnehezebb időszakokat. Mindeközben büszke vagyok arra, hogy nem kellett egyetlen kollégánkat sem elküldeni, és nagyon remélem, hogy nem is lesz szükség ilyen kényszerintézkedésre. Annak ellenére, hogy a magas minőségű védőfelszerelések beszerzése és a fokozott, széles spektrumú fertőtlenítés jelentős pluszköltségeket jelent, nem emeltünk árat, és törekszünk is ennek megtartására.