Nagyvárosi telkek: bontás vagy a városhatár

Az ország nagyvárosaiban - bár az építési telek itt is a legkelendőbb ingatlanfajta - az elmúlt öt hónapban sem élénkült érezhetően a forgalom. Ennek oka a szűkülő kínálat, a magas árak, valamint az építési kedv visszaesése.

Az elmúlt évhez hasonlóan a nagyvárosok telekpiacát idén is a visszafogott kereslet jellemzi. Különösen jellemző ez azokra az országrészekre, ahol az elmúlt években sorra épültek az új társasházak és lakóparkok. Az itt lévő városokban ugyanis a magánszemélyek többnyire csak akkor vágnak bele a házépítésbe, ha az újlakás-kínálatban nem találnak maguknak megfelelőt.

Az építkezési kedv lanyhulását alátámasztják a KSH idei első negyedéves adatai is: mely szerint az év első három hónapjában országosan 6%-kal, a megyei jogú városokban pedig 29%-kal kevesebb építési engedélyt kértek, mint az elmúlt év hasonló időszakában.

A konkrét telekárak országrésztől, várostól, helytől és számos egyéb adottságtól függően igen széles skálán mozognak. Kaposvárott például többségében 6800-10 ezer, Pécsett 12-15 ezer, Esztergomban pedig 11-13 ezer forint/négyzetméteráron kínálják a közműves házhelyeket. Ám ettől magasabb is lehet egy-egy kiváló adottságú (például örökpanorámás) telek ára.

Sopronban a beépíthető területek fogyásával mára keresleti piac alakult ki, s a helyszínek függvényében a négyzetméterárak is széles skálán mozognak. Az ún. Apáca-kertben például már 4-6 ezer forint/négyzetméteráron megszerezhetők a közelmúltban kialakított 700-800 négyzetméteres parcellák, de a Pihenőkert környékén már 10 ezer, a Lővérekben pedig 20-25 ezret is elkérnek a beépíthető területek négyzetméteréért.

Győrben 4800-18 ezer forint közötti négyzetméteráron tartják magukat a közművekkel ellátott építési területek, míg Miskolcon, ahol alig van szabad beépíthető terület, 10 ezer forintról indul felfelé, a főleg lebontásra váró épületekkel együtt piacra dobott házhelyek négyzetmétere. Szombathelyen helytől, mérettől, fekvéstől, beépíthetőségtől függően 10-30 ezer forint/négyzetméter között mozog, míg kijjebb haladva fokozatosan csökkenő: 8-10 ezer, 4-8 ezer, illetve 800-1500 forint/négyzetméter körüli a telekár.

A civisvárosban, Debrecenben ugyancsak széles, 4-100 ezer forint közötti ársávban szóródnak a beépíthető területek négyzetméterárai. A belső városmagban négyzetméterenként átlag 40-60 ezer forinttal lehet kalkulálni, míg a város kevésbé divatos délkeleti részén már akár 4 ezer forintos négyzetméteráron is lehet építési parcellát venni. A belváros közeli Csapókertben 40-42 ezer, a Nagyerdei körút környékén pedig 65-75 ezer forintra is felszökhet a kínálati négyzetméterár. 

A Gödöllői önkormányzat a közelmúltban több mint 80, családi házas, közművesített telket dobott piacra 12 ezer 500 forintos négyzetméteráron. A szabadpiaci forgalomban a városban telek alig található a kínálatban. Ha mégis felbukkan egy-kettő, akkor a belvárosban - gyakran bontandó régi házzal - 20-25 ezer, míg a külsőbb részeken 10-15 ezer forintos négyzetméteráron szinte azonnal gazdára talál.

Veszprémben a helyhatóság a város külső, zöldövezeti részén éppen most kezdte el 40 darab, 900-1000 m2-es, családi ház építésére alkalmas, közműves házhely kialakítását: négyzetméterüket 12-15 ezer forintért kínálják. A másik, nagyszabású önkormányzati projekt a belső zöldövezeti városrészen valósul meg, ahol már szintén elkezdődtek a 80 darab összközműves, 700-800 négyzetméteres parcellakialakítás munkálatai: ezeket jövő év elején kezdik kiárusítani, 25 ezer forint/négyzetméteráron. Beépíthető telek a gödöllői szabadpiacon csak ritkán akad, ezek négyzetméteréért a belvárosban 30 ezer, míg a külsőbb részén a városnak 16-20 ezer forintot kérnek tulajdonosaik. Szentendrén, ahol ugyancsak szűkül a kínálat, az építési területek négyzetmétere 13800-28 ezer közötti áron cserél gazdát.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo