A németországi gép- és berendezésgyártó vállalatok 2024-ben érezhető veszteségeket szenvedtek el a külföldi piacokon. A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) előzetes számításai szerint az exportvolumen visszaesése 5,0 százalékos volt az előző évhez képest. Az ágazat vállalatai 199,6 milliárd euró értékben exportáltak gépeket és berendezéseket, az export értékét számítva a gépkivitel még 7,1 százalékkal elmaradt az előző évi szinttől. Az export csökkenése nagyjából megfelel a gépipari termelés reálértéken 7,5 százalékos visszaesésével.
Fotó: Depositphotos
Az európai belföldi piacon lényegesen kevesebbet forgalmaztak a cégek, piaci részesedésük 43,3 százalékra esett vissza. A legtöbb gép- és berendezésimport ismét Kínából érkezett.
Az Európai Unió országaiba irányuló export 2024-ben nominálisan 8,5 százalékkal csökkent, ami átlagon felüli visszaesést jelent. Különösen nagy visszaesést regisztráltak az olasz, francia és lengyel exportban. Összességében azonban szinte valamennyi uniós ország negatív eredményt ért el, kivéve Spanyolországot és Portugáliát, ahol enyhe növekedést regisztráltak.
A legnagyobb egységes piacnak számító Egyesült Államokba irányuló export tavaly 2,1 százalékkal csökkent, miután 2023-ig bezárólag folyamatosan növekedett.
Az exportrangsorban második helyen álló Kínába irányuló kivitel összességében 4,5 százalékkal csökkent.
„A globális gépiparnak folyamatos gazdasági és strukturális kihívásokkal, valamint geopolitikai feszültségekkel kell szembenéznie, amelyek visszafogják a gépek és berendezések iránti globális keresletet. Az EU-nak most mindenekelőtt a legfontosabb kereskedelmi partnerünkkel, az Egyesült Államokkal kialakuló vámvita megelőzésére van szüksége. Egy ilyen kereskedelmi háború ugyanis mindkét oldalon csak veszteseket eredményezne. Emellett az EU-nak most még sürgősebben véglegesítenie kellene a Mercosur-államokkal kötött szabadkereskedelmi megállapodást, és új megállapodásokról kell tárgyalnia” – sorolta a megoldási lehetőségeket Ralph Wiechers, a VDMA vezető közgazdásza.