Azok után, hogy tavasszal a közép-európai piaci bizalmi index értéke még szerény ütemű növekedést produkált, az elmúlt fél évben már markánsabban emelkedett, és mostanra elérte a 130-as értéket. Az emelkedés bizakodásra ad okot, tekintve, hogy három éve egyszer sem volt ilyen magas a mutató értéke, amely tavasszal még 113-on állt. Ez feltehetőleg nagyrészt a gazdaságba vetett bizalom erősödésének tudható be: a megkérdezettek 90 százaléka szerint a stabil környezet az elkövetkező hónapokban továbbra is változatlan marad (64%), vagy tovább fog javulni (26%).
Úgy tűnik, ehhez a szükséges finanszírozás is biztosított, mivel a korábbiakhoz képest kétszer annyian (21%) gondolják úgy, hogy a piacon elérhető források köre további bővülést mutat, ez pedig az elmúlt két évben a legmagasabb arány. Az ügyletek értéke is emelkedhet, legalábbis a válaszadók 36 százaléka ezt jósolja – több mint egy évtizede nem volt ennyire magas az így vélekedők aránya.
„A Brexitről szóló népszavazás óta eltelt, nehézségekkel teli egy évben Európa egésze és Közép-Európa is erős és ellenálló maradt – mondta Csűrös Balázs, a Deloitte Pénzügyi tanácsadási üzletágának partnere. – Ez a piaci aktivitáson is egyértelműen látszik, és bizakodásra ad okot, hogy az idei év mind a tőkebevonás, mind pedig az exitek tekintetében is az egyik legerősebb év volt a térség történetében, ugyanis a közép-európai magántőkealapok jelentős része igen magas megtérülést tudott biztosítani befektetői számára.”
A tőkebevonással kapcsolatos megállapítás azt is igazolja, hogy a régió kockázatitőke-befektetési kilátásait a nemzetközi befektetők is vonzónak találják, hiszen a közép-európai kockázatitőke-piacon befektetett tőke oroszlánrésze a régión kívülről származik.
„A javuló likviditás ösztönzőleg hat a vállalatfelvásárlások piacára, ez pedig a további áremelkedés alapjául szolgálhat. Ez az eladói oldalnak kedvez, és egyben az egyik oka annak is, hogy az exitek száma emelkedik a piacon” – tette hozzá Csűrös Balázs.