Az én történetem még ennél is szövevényesebb. Gyerekkoromban mi olajkályhával fűtöttünk. Utána következett a fűrészporos, majd a szeneskályha és csak a legvégén érkezett meg a gázkazán. A jövő pedig úgy tűnik, az okosított elektromos fűtésmód lesz.
Ahogy a vicc szól. Az uraság megkérdezi Jean-t, a szolgálót, hogy hány fok van a lakásban? 10 fok - feleli. És kinn, hány fok van? 4 fok – mondja Jean. Akkor engedje be azt a 4 fokot is – kéri végül az uraság. A hőszivattyú az pont ilyen, ami nem más, mint egy kifordított hűtőszekrény. Ez azt tudja, hogy 1 kWh villamos teljesítményből képes 4-5 kWh fűtésteljesítményt kinyerni. A mostani 40 forintos áramárral számolva ez azt jelenti, hogy ez a rendszer ugyanannyiért fűt, mint egy földgázos rendszer.
Nemrégiben építettem egy kis házat, még a mostani energiaválság előtt és oda már be se vittem a gázt, mert drágállottam a gázfűtés beruházási és fenntartási költségeit. Évente szerelőnek kell vizsgálnia a készülékeket, 10 évenként teljes kazáncsere, annyira agresszív anyag a gáz.
Ilyen probléma valóban van a gázzal. Égéskor vízre és széndioxidra bomlik, ami egy savas közeget alkot. Ez még csak a kisebbik rossz, mert ha kén is van a gázban, akkor kénsav is keletkezik. Nem véletlen, hogy a drágább kazánokat saválló acélból készítik.
A hőszivattyúknál nem keletkezik ilyen agresszív anyag?
A hőszivattyú pont olyan, mint egy hűtőgép, ezért égéstermék egyáltalán nincs benne. Alkatrészei viszonylag egyszerűek és nem nagyon jellemző a meghibásodásuk. Bár több évtizedes tapasztalatok még nincsenek ezekkel a gépekkel, de vélelmezhető, hogy a karbantartási költségeik ezért jóval alacsonyabbak a gázkészülékekhez képest.
A hőszivattyúkon kívül más alternatíva?
Pellett és faelgázosító kazánok jöhetnek még szóba, de ezek is segédárammal működnek. Ezért a legkritikusabb szűk keresztmetszetet az elektromos hálózatok jelentik. Ha azok nem bírják, akkor tényleg csak a fával, vagy szénnel fűthető cserépkályhák maradnak. Kitörési pont az a gondolkodás lehet, ami most hivatalosan elindult, és amiben a Magyar Mérnöki Kamara is részt vesz, a háztartási energia tárolása. Ma már nem elég megtermelni napelemekkel az áramot, hanem ezt valamilyen szinten tárolni is tudni kell. Az ökölszabály az lenne, hogy ahány kW-os- napelem rendszere van valakinek, ugyanennyi energiát tárolni is tudjon akkumulátorokkal. Ez azért nagyon fontos, mert ahogy gyarapszik a kis naperőművek száma, úgy lesz egyre nehezebb a hálózati betáplálás is. Egy szép napos időben például hirtelen nagyon megnövekedhet a hálózat terhelése. Ráadásul a napelem amúgyis növeli az általános pillanatnyi villamosenergia fogyasztást, hiszen aki egy ilyen rendszert üzemeltet, az szívesebben áll át árammal működő gépekre, mint a hőszivattyú, vagy az elektromos bojler.
A lakossági alternatívák tehát ezek, mi a helyzet az iparral?
A magyar gázfelhasználás 40 százaléka lakossági 60 százaléka ipari. A most épülő debreceni BMW gyárba már nem építenek ki gázvezetéket. A világon talán elsőként csak megújuló energiaforrással oldják meg az üzem energiaellátását. És akkor itt van a válasz arra is, hogy mi van akkor, ha az elektromos autók akkumulátorait le kell selejtezni. Egy 75 kWh-ás akkumulátorral rendelkező Teslánál, ha annak felére csökken a kapacitása, akkor már leselejtezik. Ez viszont ettől még egy családi energiatárolására kiválóan alkalmas akkumulátor.
A használt autó akkumulátorok tehát bedobhatók lehetnek háztartási energia tárolására?
Egy normál családi ház energiafogyasztása 4-6 kWh naponta. A legkisebb plug in hibrid autóba is 14-15 kWh-ás akkumulátort tesznek. Ha ennek teljesítménye a felére csökken, akkor az autótulajdonos már kivágja, mint használhatatlant, de családi házban ez a teljesítmény még bőven elegendő. Talán az eddig elmondottakból is érzékelhető, hogy minden családnál más lesz az ideális fűtési megoldás. Ezért a kamaránál ingyenes energetikai tanácsadó szolgálatot vezettünk be. Magyarország legjobb szakembereitől lehet kérdezni a honlapunkon keresztül. Eddig 300 tanácsot adtunk, de akár 3 ezer kérdést is tudunk fogadni az mmk.hu honlap segítségével. Nyugodtan kérdezzenek, szívesen segítünk.