Bárki, aki az adott céggel ezt követően kapcsolatba kerül és a cégkivonat alapján kíván érdeklődni a vállalkozás megbízhatóságáról, látni fogja a bejegyzett büntetőeljárás tényét. Márpedig ez a gyakorlatban számos hátrányt tud okozni.
- Értelemszerűen csökken ilyenkor a cég hitelminősége, ami egyrészt a fennálló hitelszerződések felmondhatóságával, másrészt további hitelek vagy egyéb finanszírozási formák hozzáférhetőségének a beszűkülésével járhat.
- A jogszabály konkrét korlátozást is fűz a büntetőeljárás bejegyzéséhez: az a cég, amely ilyen módon lett megbélyegezve, nem vehet részt átalakulásokban és ezáltal számos szervezeti restrukturálástól el van vágva.
- A szigorú közbeszerzési kiírások miatt azok a cégek, amelyekkel szemben büntetőeljárást kezdeményeztek, legtöbbször nem vehetnek részt a közbeszerzési eljárásokban. Ugyanígy elveszíthetik folyamatban levő és jövőbeni pályázati lehetőségeiket, nem is beszélve arról, hogy adott esetben még az elnyert pályázati támogatások visszafizetésének kockázata is felmerülhet.
- Számos egyéb üzleti hátránnyal is szembesülhetnek az ilyen, megbélyegzett cégek. Piaci szereplők kockázatosnak minősíthetik őket és ezért csak rosszabb feltételekkel kötnek velük szerződést – így például biztosítótársaságok emelhetik a velük szemben alkalmazott biztosítási díjakat. De könnyen felmerülhet az a kockázat is, hogy egyes kulcsmunkavállalók elpártolnak a cégtől, akiket ebben a helyzetben várhatóan nehéz lesz pótolniuk.
Ráadásul mindezek a hátrányok úgy érik a cégeket, hogy nemhogy „elítélésükre” nem került még sor, hanem sokszor még az álláspontjukat sem tudták kifejteni, hiszen a nyomozás éppen csak megindult