A zöldre vágyó pestieket célozzák meg például az úgynevezett Natura-lakóparkok. Ennek első példája a Csillaghegyen épülő ForestHill NATURA - írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében Sajtos Gyöngyi, a NATURA projektek értékesítésért felelős Otthon Centrum munkatársa. A beruházás értéke közel 10 milliárd forint, amelynek honlapján dugók, sztrájkok, stb. után érzékelhetően növekszik az érdeklődők száma.
A NATURA - projektek építési filozófiája a természetes, zöld környezet gondolatvilága köré csoportosul. Az új építési filozófiát több kutatás is alátámasztja: ezek szerint azért is csökken rohamosan a budapesti lakosság, mert kevés a zöldterület. Akik nem költöznek ki a városból, azok közül sokan nagy zöldfelülettel rendelkező lakóparkot keresnek új lakhelyül.
Ingatlanpiaci marketingkutatások szerint 1990 óta Budapest lakóinak száma több mint 14 százalékkal csökkent - emelte ki Sajtos Gyöngyi. Ebben, a természetes fogyás mellett, szerepet játszott a fővárosból kiköltözők viszonylag jelentős száma. Ezzel egy időben a fővároson belül a lakosság eloszlása folyamatosan átrendeződött. A belső kerületek létszámcsökkenése meghaladja a 20 százalékot.
Több projekt indul a számukra
Csillaghegyen három ütemben, összesen 310 lakás épül fel az új lakóparkban. A domborzathoz igazodó, természetes anyagokból épített otthonok közül, az első ütemben 3 épületben összesen 92 lakás kap helyet, 45 - 103 m2 méretekben 19,3 - 50,6 millió forint értékben.
Budapesten nem ez az egyetlen projekt, amely ilyen "zöld" filozófia mentén próbálja elérni a város centrumából elvágyódó vevőket. Ilyen például a 10 milliárd forint beruházási összegű, XI. kerületi Sasad Resort (a GTC beruházása) és a II. kerületben, 3 milliárd forint beruházással megépülő Pasarét Residence (Európa Ingatlanbefektetési Alap projektje), amelyek ősfás környezetben, az átlagnál nagyobb zöldfelülettel rendelkező lakásokat kínálnak.
Valamennyi "zöld" fejlesztésnél fontos, hogy kisebb lakásszámú házak legyenek egymás mellett. A földszinti lakások többsége ezekben kertkapcsolatos. Mind a három lakóparkban az építkezések nyomán felső közép- és felső kategóriás otthonok létesülnek, a budai zöldövezetben.
Ugyanakkor Budától távolabbra is abban bíznak, hogy egyre többen "menekülnek" el a fővárosból. Jó példa erre a Bicskén, 100 milliárd forint beruházással épülő Budapest Gate, amely óvodát, bevásárlóközpontot, sportolási- és wellness-lehetőségeket, stb. kínál vevőinek, pusztán csak azért, hogy az itt lakóknak ne kelljen Budapestre utazniuk.
Még távolabb is úgy érzik, hogy az egyre elviselhetetlenebb pesti dugók árnyalják majd az ingatlanpiacot. A győri, 25 milliárd forintos Leier City Center beruházója például úgy véli, hogy a jövőben egyre több Ausztria és Magyarország között ingázó üzletember gondolhatja majd úgy, hogy Pest helyett, inkább Győrben bérel magának irodát vagy akár második lakást. (Sok mindenen kellene változtatni, hogy javuljon a hazai épületek energiahatékonysága, így a szakemberek szerint többek közt nagyobb állami támogatásra lenne szükség, de az is segítene, ha bátrabban lépnénk a megújuló energiák irányába.)