A találkozón résztvevő politikusok hangsúlyozták: a válság mind az Egyesült Államokat, mind Európát érinti, ezért a feleknek együtt kell működniük a helyzet megoldásán. Éppen ezért novembertől a pénzügyi válsággal foglalkozó csúcstalálkozók egész sorát fogják megrendezni. Az első tanácskozást nem sokkal a november 4-i amerikai elnökválasztás után fogják megtartani, tehát ott már az újonnan megválasztott amerikai elnök - John McCain vagy Barack Obama - képviseli majd az Egyesült Államokat. A résztvevők a jövő héten egyeztetést kezdenek a világ többi politikai vezetőjével a közös amerikai-európai javaslatról.
Az elképzelés szerint az első tanácskozáson áttekintenék, mit sikerült elérni a pénzpiaci válság eddigi kezelése során, illetve tárgyalásokat kezdenek egy hasonló válság jövőbeli elkerüléséhez szükséges reformok alapelveiről. A további találkozókon pedig az lenne a feladat, hogy megállapodjanak azokról a konkrét lépésekről, amelyekkel megvalósíthatók a lefektetett alapelvek.
Nicolas Sarkozy francia elnök, aki jelenleg az európai Unió Tanácsát is elnökli, a múlt hónapban vetette föl a pénzügyi válsággal foglalkozó csúcstalálkozó ötletét. A tanácskozás lehetséges részvevőiként a hét legfejlettebb ipari állam (G7) és Oroszország képviselői mellett többek között India és Kína vezetőit emlegetik.
Bush elnök az európai vezetőkkel folytatott megbeszélése előtt arra figyelmeztetett, a válság leküzdésével egyidejűleg garantálni kell "a demokratikus kapitalizmus alapjainak", a szabadkereskedelemnek, a szabadpiacnak, a vállalkozás szabadságának a megőrzését.
A francia államfő ezzel szemben azt fejtegette, mélyreható reformokra van szükség, fel kell építeni "a jövő kapitalizmusát". Szavai szerint sem a fedezeti alapok rendszere nem működhet úgy, ahogy eddig, sem pedig azok az adóparadicsomok és pénzügyi intézmények, amelyek felett semmiféle ellenőrzés nem érvényesült.
Milyen legyen a "jövő kapitalizmusa"?
Az Egyesült Államok, az Európai Bizottság valamint a Franciaország (és egyben a Tanács) elnöke szombaton Camp Davidben tárgyalt az amerikai piacok után Európába is begyűrűző pénzpiaci válságról. A találkozón a felek megállapodtak arról, hogy tárgyalássorozatot indítanak a jelenlegi gazdasági rendszer megújítására.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.