A találkozón résztvevő politikusok hangsúlyozták: a válság mind az Egyesült Államokat, mind Európát érinti, ezért a feleknek együtt kell működniük a helyzet megoldásán. Éppen ezért novembertől a pénzügyi válsággal foglalkozó csúcstalálkozók egész sorát fogják megrendezni. Az első tanácskozást nem sokkal a november 4-i amerikai elnökválasztás után fogják megtartani, tehát ott már az újonnan megválasztott amerikai elnök - John McCain vagy Barack Obama - képviseli majd az Egyesült Államokat. A résztvevők a jövő héten egyeztetést kezdenek a világ többi politikai vezetőjével a közös amerikai-európai javaslatról.
Az elképzelés szerint az első tanácskozáson áttekintenék, mit sikerült elérni a pénzpiaci válság eddigi kezelése során, illetve tárgyalásokat kezdenek egy hasonló válság jövőbeli elkerüléséhez szükséges reformok alapelveiről. A további találkozókon pedig az lenne a feladat, hogy megállapodjanak azokról a konkrét lépésekről, amelyekkel megvalósíthatók a lefektetett alapelvek.
Nicolas Sarkozy francia elnök, aki jelenleg az európai Unió Tanácsát is elnökli, a múlt hónapban vetette föl a pénzügyi válsággal foglalkozó csúcstalálkozó ötletét. A tanácskozás lehetséges részvevőiként a hét legfejlettebb ipari állam (G7) és Oroszország képviselői mellett többek között India és Kína vezetőit emlegetik.
Bush elnök az európai vezetőkkel folytatott megbeszélése előtt arra figyelmeztetett, a válság leküzdésével egyidejűleg garantálni kell "a demokratikus kapitalizmus alapjainak", a szabadkereskedelemnek, a szabadpiacnak, a vállalkozás szabadságának a megőrzését.
A francia államfő ezzel szemben azt fejtegette, mélyreható reformokra van szükség, fel kell építeni "a jövő kapitalizmusát". Szavai szerint sem a fedezeti alapok rendszere nem működhet úgy, ahogy eddig, sem pedig azok az adóparadicsomok és pénzügyi intézmények, amelyek felett semmiféle ellenőrzés nem érvényesült.
Milyen legyen a "jövő kapitalizmusa"?
Az Egyesült Államok, az Európai Bizottság valamint a Franciaország (és egyben a Tanács) elnöke szombaton Camp Davidben tárgyalt az amerikai piacok után Európába is begyűrűző pénzpiaci válságról. A találkozón a felek megállapodtak arról, hogy tárgyalássorozatot indítanak a jelenlegi gazdasági rendszer megújítására.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!
2025. január 23. 15:30
Véleményvezér
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe
Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe
Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart
Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Soha nem látott kevés szavazattal győzött a Fidesz a dombóvári választáson
Mi a kevés és mi a sok?
Így kerül háromszor többe ugyanaz a termék Magyarországon, mint Spanyolországban
Ugyanannál az áruházláncnál.
Kiakad, ha meglátja, milyen méregdrága tárgyakra bukkant Hadházy Ákos Orbán Ráhelék fotóján
A minimalizmus mellett azért megcsillan a luxus.