Bár sztrájkok sorozata, a keresetek csökkenése és a munkalehetőségek miatti bizonytalanság feszült helyzetet teremtett a munka világában tavaly is, Borsik János, az OÉT munkavállalói oldalának korábbi elnöke eredménynek nevezte, hogy a társadalmi válság elkerülhető volt, és úgy vélte: a munkanélküliség növekedése a második félévben már megállhat.
Az Autonómok Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) elnöke a helyi béralkuk során, a korábbinál bonyolultabb egyeztetésre számít, de hangsúlyozta, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) vállalható bérmegállapodást kötöttek.
A minimálbér adómentességét illetően úgy vélte, hogy a kérdés rendezése hosszú távon nem elodázható. Megadóztatását azonban Borsik János csak felbruttósítással tartja elképzelhetőnek, tekintettel a valóban csak minimálbért keresőkre.
ÁFSZ: több munkahely mellett több álláskereső
Több mint duplájára nőtt januárban a bejelentett új állások száma decemberhez képest, mégis 48.500-zal - az előző hónaphoz képest 8 százalékkal - nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt januári munkaerőpiaci adatokból. A munkáltatók januárban 30.100 új állást jelentettek be a munkaügyi kirendeltségeken, ami az előző hónaphoz képest több mint 108 százalékos, 2009 januárjához képest 18.400-as - 157,2 százalékos - növekedést jelent.
A januári növekedése főként a támogatott közmunka-programok beindításának köszönhető. A támogatott álláshelyek száma az előző hónappal összevetve több mint háromszorosára - 238,7 százalékkal - nőtt az év első hónapjában. A januári belépők között sok olyan álláskereső van, akik határozott idejű, év végéig tartó munkaszerződéssel rendelkeztek, továbbá azok, akiknek ekkor járt le a közcélú foglalkoztatásban eltöltött idejük. A legnagyobb arányban elsősorban az egyéb közösségi, személyi szolgáltatás, a mezőgazdaság, vadgazdálkodás és erdőgazdálkodás, az építőipar, a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás és a kereskedelem, járműjavítás területén dolgozók vesztették az állásukat el januárban.
A januári zárónapig összesen 26.500 állás maradt betöltetlen - derül ki az ÁFSZ statisztikáiból.
Fidesz: visszatértünk 1994-be
A Fidesz szerint a munkanélküliségi adatok azt mutatják, hogy a szocialisták 8 év alatt 16 évvel ezelőtti állapotra süllyesztették az országot. Czomba Sándor, az ellenzéki párt szakpolitikusa szombati budapesti sajtótájékoztatóján idézte például az Állami Foglalkoztatási Szolgálat számait, amelyek szerint 653 ezer regisztrált álláskereső van ma Magyarországon, ami 144 ezerrel több mint egy évvel korábban. Legutóbb 1994-ben volt ilyen drámai ez az adat - tette hozzá. Megjegyezte, hogy például Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a nyilvántartás 1990-es kezdete óta még soha nem mértek annyi regisztrált álláskeresőt - több mint 65 ezret -, mint most.
"Most isszuk a levét a kormányzati tehetetlenségnek" - fogalmazott az ellenzéki képviselő. Mint mondta, tavaly a vállalkozások 52 milliárd forintnyi igényt nyújtottak be munkahelyőrző támogatás címén - ezzel 240 ezer munkahelyet szerettek volna megmenteni -, a kormány azonban 17 milliárd forintot biztosított forrásként, amellyel - "az ő olvasatukban" - 100 ezer munkahelyet mentettek meg. Czomba Sándor viszont úgy látja, mindez azt jelenti, hogy a kormány hagyta 140 ezer ember munkahelyét megszűnni.
Ha a Fidesz kormányra kerül, mindent megtesz azért, hogy a foglalkoztatás, a munkahelyteremtés egészen más pályára álljon az elkövetkezendő időszakban - összegezte a politikus.