A ráfordítások tervezésekor figyeljünk a legfontosabb költségtételek azonosítására, az állandó és változó költségek szétválasztására, az infláció, árfolyam és árváltozások lehetséges hatásaira, és építsünk be tartalékokat váratlan kiadásokra. Nem elhanyagolható szempont, hogy az éves tervezés jó alkalom a költségcsökkentési lehetőségek keresésére is.
Sok vállalkozás megáll az éves eredményterv elkészítésénél, holott ahhoz, hogy a kitűzött pénzügyi célt elérjük elengedhetetlen a megfelelő erőforrások biztosítása is.
Ezért fontos, hogy a tervezés kiterjedjen:
- a létszámra,
- a termelési és szolgáltatási kapacitásokra,
- az értékesítési és logisztikai erőforrásokra,
- az új technológiákra és szakmai fejlesztésekre,
- a szükséges pénzügyi források előteremtésére.
A strukturált eredménytervezés után, egy szinte automatizálható lépés a vállalat likviditási és vagyon tervének összeállítása. A folyamatos fizetőképesség fenntartása elengedhetetlen a biztonságos működéshez, erre kiemelt figyelmet kell fordítani.
„Egyéni vállalkozás esetén mi magunk is elkészíthetjük az üzleti tervet – erre létrehoztunk edukációt (a pénzügyi tudatosság növelés érdekében, kéthavonta kerülnek megrendezésre ingyenes webináriumaink) –, nagyobb vállalkozás esetén azonban érdemes pénzügyi szakembert is bevonni az üzleti tervezésbe” – mondta Kelemen Kálmán, az Ifinance Kft. ügyvezetője.
Egy gondosan kidolgozott, havi bontású pénzügyi terv csak akkor nyújt valódi értéket a tulajdonos vagy vállalatvezető számára, ha segít nyomon követni a cég pénzügyi mutatóit az év során. Az aktuális számok és a terv összevetése alapján megalapozott, stratégiai döntések hozhatók.