A Központi Statisztika Hivatal (KSH) legfrissebb adatai már komoly visszaesést mutatnak a hazai építőipar teljesítményében. 2023 májusában a termelés volumene a nyers adatok szerint 12 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építőipari ágazatok közül az épületek építése 13,6, az egyéb építményeké 11, a speciális szaképítéseké 11,4 százalékkal csökkent. Aggasztó jel a megrendelésállomány erőteljes visszaesése.
A megkötött új szerződések volumene 36,9, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 48,5, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 11,9 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbi szinthez képest, ami azt mutatja, hogy nehéz időszak vár az építőipari szereplőkre, köztük az építőanyag-kereskedőkre. Az utóbbiak várakozásairól az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségében (ÉVOSZ) nemrég megalakult Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat készített átfogó kutatást, 150 vállalkozás bevonásával.
A válaszadó cégek többsége tavaly még nettó árbevétel-növekedést könyvelhetett el, idén azonban a 86 százalékuk romló jövedelmezőségre számít, az elsődleges ok a megrendelések hiánya. Az kedvező változás, hogy 92 százalékuk az év első felében nem tapasztalt beszerzési nehézségeket, vagyis a korábban tapasztalt építőanyag-hiány lényegében megszűnt. Az pedig az építkezést, felújítást tervezőknek jó hír, hogy a kereskedők várakozásai szerint a második félévben átlagosan egyszámjegyű csökkenés következhet be a termékek árában. A legnagyobb mértékben az EPS (polisztirol) szigetelőanyagok, valamint a betonacélok ára mérséklődhet, a legkisebb változás a festékanyagoknál, a cementnél és a gipszkartonnál valószínű.