A kínai üzleti lehetőségeket is fellendítheti a napokon belül létrejövő új konstrukció, amelynek megfelelően a Magyar Fejlesztési Bank Rt. 75 százalékos ellenőrzésre tesz szert az Eximbankban, illetve a Mehibben. Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter szeptember 15-i bejelentése hátterében az áll, hogy a Bábolna Rt. újjászervezését támogatva az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. a közelmúltban megvette a mezőgazdasági cégnél lévő követelést MFB-től. Az ÁPV Rt. fizetőeszközként a 75 százalékos Eximbank, illetve Mehib részvénycsomagját ajánlotta fel. Ez a tranzakció fejeződik be a közeli napokban.
Csillag István az exportsegítéssel foglalkozó intézményről is azért tett említést, mert Budapesten tárgyalt és kötött megállapodást a kínai kereskedelmi miniszter első helyettese, s mindketten olyan üzleti adatokat ismertettek a sajtóval is, amelyekből kiderült: az első félévben számottevően mérséklődött a magyar passzívum. Összességében pedig akár 30 százalékkal is nőhet a tavalyihoz képest a két ország közötti kereskedelem értéke. A magyar üzleti szféra járműipari termékekkel a Kínában már vállalattal jelen lévő Rába Rt.-n keresztül és elektronikai cikkekkel, tévé-készülékekkel és képcsövekkel növelte érdemben részesedését. Peking arra mutat hajlandóságot ismertette Yu Guangzhou első miniszterhelyettes -, hogy állami forrásokból támogatnak Kínában befektető magyar vállalatokat. Az áruszállításon túl jelentős mértékben bővülhet az idegenforgalmi kapcsolat is a két ország között, Csillag István utalt rá: szerződéses kapcsolatra lépnek egymással azon utazási irodák, amelyek szerepet vállalnak kínai turistacsoportok magyarországi fogadásában, illetve kelet-európai utaztatásában. Yu Guangzhou első miniszterhelyettes a Piac & Profitnak kijelentette, hogy az augusztus óta intenzív légi forgalmi együttműködés valóban megalapozza a Malév kínai szakvállalat által való megvásárlását, ám a részletek egyelőre csak az érdekelt vállalatoktól ismerhetők meg.
A magyar-kínai gazdasági kapcsolatok néhány jellemző adata: az 1998-ban 450 millió dolláros szintről 2003-ra meghétszereződött, a kétoldalú áruforgalom tavalyi értéke 3476 millió dollár volt, ezen belül a magyar kivitel a múlt évben 15 százalékkal növekedett, a Kínából származó behozatal pedig 57,5 százalékkal. A 2004-es első öt hónap számai szerint a magyar export 172,5 millió dollár, az import 435,7 millió volt. Kína Magyarország ötödik legnagyobb kereskedelmi partnere.
MFB-s Eximbankkal segíthető a magyar-kínai gazdasági együttműködés
A Magyar Fejlesztési Bank Rt. 75 százalékos ellenőrzésre tesz szert az Eximbankban, illetve a Mehibben ismertette a gazdasági miniszter egy kínai-magyar kereskedelmi kapcsolatokat építő kormányzati megbeszélés alkalmával. A megváltozó hátterű exportsegítő intézmény is hozzájárulhat a magyar kivitelnek és kínai befektetéseknek a bővítéséhez.
Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?
Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!
2025. július 30. 15:30
Véleményvezér

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre
Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.

Orbán Viktor személyeskedve rontott rá arra az egyetlen emberre, aki megjósolta az oroszok háborúját
Gyanús lett Orbán Viktor egy orosz szakértőnek.

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda
Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással
Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat
Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.