Az igazgató a résztvevők közös véleményét tolmácsolta. Az eseményen a tiltakozók hatpontos követelését Bodnár József, az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szövetség elnöke ismertette, aki szerint továbbra is szorgalmazzák, hogy nyilvánítsák a térséget katasztrófa által sújtottnak, és ennek megfelelően azonnali támogatást kapjanak a kárt szenvedettek. Követelik a technológiai költségek 25 százalékának azonnali kifizetését, a teljes összeget pedig november 1-jéig kérik.
Bodnár József kifejtette, hogy hiányolja, hogy a kárenyhítési törvény nem figyelt oda eléggé a gazdák gondjaira. Szerinte ennek tudható be, hogy országosan csak 47 ezer hektár gyümölcsös és 480 ezer hektár szántó tartozik ehhez a programhoz. Példaként említette, hogy az almánál az utolsó 3 év árbevételénél 22,2 forintos átlagárat határoztak meg, ami nem felel meg a valóságnak. Arra figyelmeztetett, hogy a termelés integrátorai az idei hiány miatt nem fognak kapni hitelt a bankoktól, így nem tudják szervezni a termelést.
A kormány ellehetetlenít
Jakab István (Fidesz), mint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke kifejtette, hogy egy térség ellehetetlenítése zajlik. A kormány kommunikációs játékot űz a helyi javaslatokat nem veszi figyelembe. Ezért konkrét, korrekt érdemi tárgyalásokat sürgetett. Fülöp István (Fidesz) a megyei közgyűlés elnöke a demonstrációt a tiltakozás végső eszközének nevezte. Véleménye szerint ha a gazdák most nem kapják meg a segítséget, akkor a jövő évi termés is veszélybe kerül.
A gazdák szerda délelőtt öt kilométer hosszan, félpályás útlezárással gátolják a 4-s főút Záhony előtti forgalmát. Azért tiltakoznak, mert szerintük a kormány nem tesz meg mindent a tavaszi fagykár és a kapásnövények aszálykárának enyhítése érdekében. A szerdán reggel 9 órakor megkezdett demonstráció pénteken délután 4-ig tart, rendőri forgalomirányítás mellett.