Az osztrák energiaügynökség (AEA) adatai szerint májushoz képest júniusban 6,2 százalékkal emelkedtek a háztartási energiaárak az energiaár-index (EPI) alapján. Az energiaárak adják az infláció fő hajtóerejét Ausztriában. A háztartási energiaárak éves növekedése júniusban ismét gyorsult, 45,1 százalék volt a májusi 38 százalék után.
"Júniusban és júliusban először figyeltünk meg jelentősen két euró feletti literenkénti üzemanyagárakat a kutaknál" - mondta Franz Angerer, az energiaügynökség ügyvezető igazgatója a sajtóközlemény szerint.Jelenleg a helyzet némileg enyhült, és úgy tűnik, hogy az üzemanyagárak - legalábbis rövid távon - az így elért szinten stabilizálódnak.
Júniusban az EPI alapján a prémiumbenzin 60,5 százalékkal volt drágább, mint egy évvel korábban, és 13,9 százalékkal került többe, mint az idén májusban. Egy tank benzin (50 liter) átlagosan több mint 100 euróba került, vagyis mintegy 40 euróval többet kellett fizetni, mint egy évvel korábban, és mintegy 14 euróval többet, mint májusban. A dízel 65,3 százalékkal drágult éves bázison és 7,0 százalékkal havi összehasonlításban.
A fűtőolaj ára több mint kétszeresére nőtt 2021 júniusához képest (109,6 százalékkal), és 9,3 százalékkal emelkedett az idén májushoz képest. Júniusban egy átlagos 3 köbméteres tartály töltése lényegesen többe került, mint 4500 euró.
"A háztartási villamos energia és a földgáz esetében azonban egészen más a helyzet. A nagykereskedelmi piacokon bekövetkező árváltozások általában késleltetve jutnak el a háztartási fogyasztókhoz" - mondta Franz Angerer.Az AEA által számított villamosenergia-árindex júniusban háromszor magasabb volt, mint egy évvel korábban, a gázárindex 424 százalékkal volt magasabb. Ennek megfelelően számos energiaszolgáltató már emelte az árakat, vagy bejelentette ezirányú szándékát - közölte az energiaügynökség.
A gázválság mellett más tényezők is hatással voltak a villamosenergia-árra: az Európa nagy részén tapasztalható aszály miatt csökkent a vízerőművek termelése. Emellett Franciaországban számos atomerőmű nem üzemel műszaki hiba miatt, másokat pedig azért kell visszafogni, mert a hűtéshez szükséges folyókban túl kevés a víz, vagy túl meleg van. "A termelőkapacitások hiánya továbbra is az árak emelkedéséhez vezet" - mondta Angerer.
Júniusban a háztartási fogyasztóknak a villamos energia ára átlagosan még mindig viszonylag stabil volt (plusz 0,2 százalék az előző évhez képest) Ausztriában. Az energiaügynökség szerint ez olyan kormányzati könnyítéseknek köszönhető, mint a zöldáram-támogatások megszüntetése és a villamosenergia-adó átmeneti csökkentése. A különböző fogyasztói csoportokat azonban nagyon eltérő módon érintette az áremelkedés. A gáz átlagosan 72,1 százalékkal volt drágább, mint tavaly júniusban. Havi összehasonlításban a villamosenergia és a gáz esetében enyhe, egyenként 0,3 százalékos növekedés volt tapasztalható.
A távfűtés 16,6 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban, májushoz képest pedig nem változott. A fapellet 52,7 százalékkal volt drágább, mint 2021 júniusában, és 5,9 százalékkal került többe, mint 2022 májusában. A tűzifa ára 33,9 százalékkal nőtt éves bázison és 5,0 százalékkal az előző havihoz képest.
(MTI)