Mennyivel keres többet a magyar?

A KSH friss elemzése szerint 2011. első hat hónapjában a nemzetgazdaságban foglalkoztatottak száma és a bruttó bérek is nőttek. Elemzők szerint a bérnövekedés egyértelműen a költségvetési szférában kifizetett bónuszoknak köszönhető. Mindez azonban nem jár a fogyasztás bővülésével, a többletet elviszik a kiadások, mint például a devizahitelek növekvő terhei. Elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a versenyszféra egyre kevesebb munkaerőt szív fel, így a következő másfél évben a munkanélküliségi ráta 10 százalék fölött ragadhat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A versenyszféra foglalkoztatásának éves növekedése 0,8 százalékra lassult az év elején megfigyelt 2 százalék feletti növekedésről, így a munkaerőpiac továbbra is lazának tekinthető. A foglalkoztatás növekedésének lassulása jól tükrözi a gazdasági növekedés lassulását, kommentálta Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. senior elemzője a KSH pénteken megjelent jelentését. Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője is a versenyszférában foglalkoztatottak száma alapján értékeli a gazdaság állapotát.

– A versenyszférában foglalkoztatottak 2200 főnyi növekedése nem tudta kompenzálni a költségvetési szféra létszámcsökkenését. A felszívott munkaerő állomány az év elejétől fokozatosan lassuló ütemben nő. A következő negyedévekben nem valószínű tehát, hogy a munkanélküliségi ráta üteme csökken, a következő másfél évben 10 százalék fölött ragadhat – hangsúlyozza a szakértő.


Forrás: sxc

A statisztikai hivatal adatai szerint összesen 36 ezer fővel többen dolgoztak 2011 első hét hónapjában a vállalkozási szektorban, mint egy évvel korábban, a költségvetési szférában foglalkoztatottak száma pedig csökkent. A nemzetgazdaságban – a legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél – az alkalmazásban állók létszáma átlagosan 2 millió 684 ezer fő volt január-júliusban, gyakorlatilag ugyanannyi, mint 2010. hasonló időszakában.

2011-ben január és július között a bruttó átlagkeresetek 4, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek pedig 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 211200 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 215700, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 202600 forint.

Ki keresi a legtöbbet?

A pénzügyi és biztosítási szektorban alkalmazottak viszont átlag 473600 forintot, az információ és kommunikáció szakemberei 393300 forintot, valamint az energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás) dolgozók 367700 forintot keresnek. Ezek a pillanatnyilag legjobban fizető munkahelyek, míg a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás – 124900 forint –, illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat – 146400 forint – ágazatban dolgozók keresik a legkevesebbet.

A költségvetési szférában foglalkoztatottak 2011-ben az adó- és járulékváltozások ellentételezésére a keresetbe nem tartozó havi kompenzációt kaptak, a szóban forgó hét hónap alatt a teljes munkaidősök mintegy 43 százaléka átlagosan 5300 forint juttatást vihetett haza ezen a címen. A rendszeres – prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli – keresetek az év első hét hónapjában átlagosan 5 százalékkal, ebből a versenyszférában dolgozóké 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint egyértelműen a költségvetési szektorban kifizetett bónuszoknak köszönhető a bruttó bérek ilyen ütemű növekedése, a magánszférában az idén éves szinten legfeljebb 3-5 százalékos bruttó bérnövekedés lehetett. A bérdinamika miatt a jegybanki politikán nem kell tehát sem szigorítani, sem lazítani.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo