„A jelenlegi piaci helyzetben növekszik a lánctartozás mértéke, ami komoly finanszírozási nehézségeket okoz. Az építőiparban jelentős a tőketartalékok nélküli kis- és mikro vállalkozások száma, ami lánctartozásba kerüléssel párosulva előre vetíti a megszűnő vállalkozások számának növekedését” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.
Az Opten adatai alapján egyelőre nem beszélhetünk jelentős javulásról az ágazatban. Az augusztusi kivételtől eltekintve továbbra is folyamatos cégszámcsökkenés figyelhető meg, és szeptemberben már 65 ezer alá csökkent az itt működő társas vállalkozások száma. Ez tavaly decemberhez képest 1,4 ezer vállalkozással jelent kevesebbet. Az alapítási kedv továbbra is visszafogott, az év eleje óta nem érte el a 3,2 ezret, ami az előző év azonos időszakához képest 500 vállalkozással kevesebb. Ugyanakkor közel 4,6 ezer társas vállalkozás hagyta el a piacot szeptember végéig, ami azt jelenti, hogy tizennégyből egy cég megszűnt. Az új eljárások – felszámolások, kényszertörlések és végelszámolások – száma is magas, szeptember végéig közelíti a hétezret, bár ez 6,5 százalékkal alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában. Ezzel együtt tíz vállalkozásból legalább egy a jövőben várhatóan befejezi működését.
Az építőipar továbbra is kihívásokkal teli ágazat, a várt fellendülés még nem érkezett el. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv célkitűzései között szerepel a gazdasági konjunktúra élénkítése, a lakhatás javítása, valamint a hazai kkv-szektor megerősítése. Magyarországon a társas vállalkozások többsége a kkv-kategóriába tartozik, ez az építőiparban sincs másként. A Demján Sándor Program – amely a hazai kkv-k méretének megduplázását célozza – így ebben az ágazatban is kiemelt figyelmet kaphat.