Egy 2,9 millió forintba kerülő felújításhoz például legalább 414 700 forint saját megtakarításra van szükség, míg 4 millió forintos költségvetésnél már legalább 572 ezer forint önerő szükségeltetik. Ez a plusz 130 ezer forint talán nem tűnik soknak, de egyes családoknál bizony komoly fejtörést jelenthet az előteremtése.
Természetesen az is felmerülhet, hogy az önerőt nem saját megtakarításból, hanem valamilyen hitelből pótoljuk ki.
Induljunk ki abból, hogy 500 ezer forint önerőnk van, amiből egy 3,5 millió forintos költségvetésű felújítást tudunk megfinanszírozni, vagyis összességében 3 millió forint támogatást kaphatunk. Ha egy átlagos járásban élünk – és a jövedelmünk is átlagos - akkor a támogatás fele kamatmentes kölcsön, fele pedig vissza nem térítendő támogatás lesz, vagyis 1,5 millió forint támogatott hitelt kell visszafizetnünk teljes egészében legfeljebb 10 év alatt.
Amennyiben felveszünk még 500 ezer forint személyi hitelt 8 éves futamidőre, 12,29 százalékos kamattal, akkor összességében 1 millió forint önerőnk lesz. Így viszont már akár 6 millió támogatást is kaphatunk, aminek a fele támogatott hitel, a másik fele pedig vissza nem térítendő támogatás.
Az 500 ezer forintra 8 év alatt összesen 788 ezer forintot kell visszafizetni, vagyis 288 ezer forint lenne a hitel teljes költsége. Ezzel a költséggel azonban nem csak a félmillió forinthoz jutnánk hozzá, hanem elérhetővé válna még plusz 1,5 millió forint vissza nem térítendő támogatás és 1,5 millió forint kamatmentes kölcsön is. A 3,5 millió forintra vetítve pedig már egészen vállalhatónak tűnik a 288 ezer forint költség 8 évre.