A hetek óta a Keleti pályaudvaron élő több ezer ember igyekszik a körülményekhez alkalmazkodni. A legfrissebb hírek szerint sokan gyalogosan indultak el Nyugat-Európába, de még mindig rengetegen, főleg családok vannak a pályaudvaron és környékén. A gyerekek játszanak, főleg labdáznak, vagy az önkéntesektől kapott kifestőt színezik. Egy kisfiú az egyik vágány mellett gurítgatta autóját, amíg apja rá nem szólt. Kérdésünkre a családfő elmondta: a jegyet már korábban megvették, de kénytelenek visszaváltani, nehogy lejárjon. Még néhány napig kitart a pénzük, de aztán nem tudják, miből vásárolnak maguknak gyrost és ásványvizet. Az emberek szerintük segítőkészek, kedvesek, amiért hálásak.
Lecserélődtek a vevők
A pályaudvari gyrosos alkalmazottja elárulta: jócskán többen vásárolnak náluk mostanában.
- Talán az arab emberek itt is szeretnének a kultúrájukból származó ételeket fogyasztani, de az is igaz, hogy nem is nagyon akad itt a pályaudvaron más lehetőségük, ha valami melegre vágynak – mondta a fiatal lány, akinek főnöke egyébként megtiltotta, hogy újságírókkal beszélgessen.
Hasonlóan fogadta a média érdeklődését a többi üzlet vezetője is. Az egyik pékségnél teljesen elzárkóztak a nyilatkozattól, a másikban pedig elárulták: igaz, hogy a menekültek közül sokan vásárolnak, viszont a megszokott vevőkörük elmaradozik, mert a kialakult helyzet miatt nem szívesen teszik be a lábukat az aluljárókba.
- A hazai vásárlók inkább csak akkor jönnek ide, ha éppen leszállnak a metróról, de csak azért, hogy vegyenek egy péksüteményt, nem vállalják azt a tortúrát, hogy a laticelek között egyensúlyozva lépkedjenek, nehogy véletlenül megtapossák egy menekült személyes holmiját. A forgalom tehát nem változott jelentősen, de a vevők lecserélődtek. Bízunk benne, hogy miután az aluljáró kitisztult, visszatérnek a törzsvásárlók.
A kereskedők közül nem mindenki tartja tiszteletben az alapvető etikai normákat. Egyik-másik kisboltban láthatóan árat emeltek, amióta a flakonos vizekhez szokott átutazók elözönlötték a pályaudvart. Az üveges víznek nagy a keletje, az érkezők hazájában ugyanis nem fogyasztható a vezetékes víz. Az önkéntesek az aluljáró több pontján is angol és német nyelvű feliratokat helyeztek el, hogy a menekülteket tájékoztassák, Magyarországon a vezetékes víz tiszta és iható.
A Thököly út túloldalán dolgozó zöldséges állítja: ő nem fog a migránsokon meggazdagodni.
- Vérzik a szívem ezekért a szerencsétlenekért, de nem tudok mindenkinek adni. Ha a stand előtt eljön egy kisgyerekes család, a kezükbe nyomok egy körtét vagy almát, esetleg egy fürt szőlőt. Ne éhezzenek az ártatlanok, akik semmiről sem tehetnek! A felnőttek viszonzásképpen vásárolnak maguknak egy-egy szem gyümölcsöt, de sajnos semmit sem visznek kilószámra. Inkább az önkéntesek költenek többet, de ők kevesen vannak. Tegnap egy német baráti társaság itt hagyott 5 ezer forintot. A banánt a szemem láttára osztották szét pillanatok alatt – mondta a Sándorként bemutatkozó kereskedő, majd azt javasolta, beszélgessünk a hentessel és az egyik kapualjnál dolgozó ruhaárussal is.
- A lányomat tegnap majdnem meglincselték, mert ingyen adott egy pulóvert egy menekültnek! Milyen emberek élnek ebben az országban? Az arab országokból érkezők nyilván nem a mi éghajlatunkhoz vannak hozzászokva. Esténként már fáznak. A szerencsésebbek még tudnak vásárolni, de egyre többen panaszkodnak, hogy fogy a pénzük.
A húsboltban megtudtuk: a napokban a megszokottnál jobban fogy a sült csirke. A magyarázat nyilvánvaló: a muszlimok nem fogyaszthatnak sertéshúst. Itt könnyen kiderül, hogy a migránsok között keresztények is jócskán akadnak. Ők megkóstolják a híres magyar kolbászt is.
Még tart a pénz, de meddig?
Egy neve elhallgatását kérő kereskedő kifejtette: amíg a menekülteknek még futja élelmiszerre, nem kell a kellemetlen helyzetnél nagyobb problémára számítani, de szerinte kiszámíthatatlan, mi lesz utána.
A környéken mobiltelefon-szaküzletek is szép számmal működnek. Az egyik ilyen vállalkozás dolgozója elmesélte, több olyan migráns is volt, aki mobiltelefonját tette pénzzé, hogy ételt vásárolhasson a gyermekeinek.
- Feláldozzák az utolsó kommunikációs eszközüket. Így sokkal nehezebben tartják a kapcsolatot a rokonokkal. Egy férfit sikerült rábeszélnem, hogy legalább egy olcsóbb készüléket vigyen cserébe.
K.