Idén júniusban 18 600 állás maradt betöltetlen az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSz) adatai szerint, és ez még viszonylag jó szám az elmúlt időszak adatait tekintve. A válság ugyanis némileg enyhített a helyzeten, valamivel könnyebb a cégeknek munkatársat találni a hiányszakmákra, de struktúrájában nem sokat változott a kép: még mindig nagy szükség lenne például jól képzett, tapasztalt, megbízható szakmunkásokra.
Bár nemzetgazdasági szinten a gazdasági szervezetek túlnyomó részének hosszabb távon nem okoz nehézséget a munkaerő-igény kielégítése, mégis tavaly év elején még a cégek 15 százaléka jelezte, hogy tartós munkaerőhiánnyal küzd. (Pontos adatok még nincsenek, de valószínűsíthető, hogy ez idénre némileg mérséklődhetett a gazdasági krízis következtében.) Az előtt viszont az emelkedő tendencia volt jellemző, hiszen a jelenség 2006-hoz képest némileg erősödött a következő évre, akkor a vállalatok 9 százaléka jelzett munkaerőhiányt.
Ágazati szinten a munkaerő-ellátottságot jelentős mértékű szóródás jellemzi. 2008-ban az egyes nemzetgazdasági ágak közül átlag feletti mértékben szembesült tartós munkaerő-gondokkal a feldolgozóipar, a szállítás és távközlés, valamint az építőipar (a cégek 21,4 százaléka, 19,7 százaléka és 17,5 százaléka jelezte ezt). Hogy a válság hogy rendezte át mindezt, azt még nem lehet tisztán látni, valószínűleg azonban a tendenciák hasonlóak maradtak.
2009 második negyedévében a vállalatok azt jelezték, hogy elsősorban a segéd- és szakmunkásokból van nagy hiány, több száz tartósipari munkást, erdészeti, vadászati, halászati foglalkozást űzőket, erdőgazdálkodási foglalkozásúakat, növénytermesztőket, mezőgazdasági munkákat végzőket, kubikost és kőművest keresnek. De nagy szükség lenne jól képzett fürdőüzemeltetési foglalkozásúakra, park- és kertépítő, -gondozókra, felszolgáló- és vendéglátó-ipari eladókra, tehergépkocsi-vezetőkre és szakácsokra is. Emellett látható, hogy valószínűleg a gazdasági krízis hatásai miatt visszaesett némileg az igény a gyártósori összeszerelőkre, a feldolgozóipari kezelőkre vagy a kézi anyagmozgatókra.
Teljes cikk a HR Portálon.