Idén hőhullámmal, majd komoly esőzésekkel és hőmérséklet csökkenéssel indult az ősz: míg szeptember első napjaiban még megmaradt a nyári hőség, a hónap második hetében brutális mennyiségű csapadék zúdult az országra.
A Generali Biztosítóhoz szeptember 10-18. között közel 2500, viharkárral kapcsolatos kárbejelentés érkezett, a károk értéke megközelítőleg 350 millió forint. A bejelentések legnagyobb része az elmúlt egy hét viharai miatt érkezett, ezt követik a tetőbeázások okozta károk, illetve pince beázások. A bejelentések legnagyobb része Győrből érkezett a Generali Biztosítóhoz, de Sopronból, Mosonmagyaróvárról és Szombathelyről is viszonylag sok kárbejelentés történt.
Az elmúlt napok heves esőzései miatt az áradások is komoly problémát okoznak országszerte: az Országos Vízügyi Főigazgatóság keddi közlése szerint a Duna a hazai szakaszon a III. fokú árvédelmi szintet meghaladóan tetőzik a legtöbb helyen, a Lajtán a valaha mért legmagasabb vízállásraj (az LNV-t), a Murán pedig az I. fok szintjét megközelítő tetőzésekre számítunk. Budapesten a tetőzés a jelenlegi adatok szerint szombaton valószínű.
Hogyan előzhetjük meg a károkat?
A legfontosabb, hogy rendszeresen tájékozódjunk az aktuális időjárásról. Ha erős szél várható, az első dolgunk az legyen, hogy bezárjuk az ablakokat és védett helyre visszük a szabadban lévő vagyontárgyainkat, autóval pedig, ha lehet, ne parkoljunk fa alá. Ha vihar is várható, érdemes áramtalanítani elektromos eszközeinket: a villámvédelemmel ellátott elosztók is megoldást jelenthetnek, de tartsuk szem előtt, hogy egy közeli villámlás még így is kárt tehet az eszközeinkben a telefon-, internet- vagy tévékábel-csatlakozáson keresztül. Ha kertes házban lakunk, mindig tartsuk tisztán az épület ereszeit és csatornáit, hogy a lezúduló csapadékot megfelelően el tudják vezetni.