Meglepő terület, ahol a magyar vállalatok elmaradnak az EU-s átlagtól

A magyar cégek alig 4 százalékának van iparjogvédelmi oltalma, ami az EU-s átlagnak kevesebb mint fele. Fontos lenne azonban ennek a számnak a növelése, mert már egyetlen oltalom megszerzése akár 10 százalék növekedési többletet eredményezhet. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala ennek lehetőségeire hívja fel a figyelmet, ezúttal a körforgásos gazdaságban tevékenykedő vállalatokat előtérbe helyezve.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánkban a kis- és középvállalkozások alig 4 százaléka rendelkezik iparjogvédelmi oltalommal, míg Lengyelországban ez az arány 10 százalék, az EU-ban pedig 8,8 százalék. Ez különösen jelentős annak fényében, hogy az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) 2022-es jelentése szerint a szellemitulajdon-jogokkal (IP-jogokkal) rendelkező vállalatok 93 százaléka pozitív hatást tapasztalt üzleti tevékenységében: egyetlen oltalom megszerzése átlagosan 10 százalékos növekedési többletet eredményezhet.

A cégek IP-tudatossága elmarad az EU-s átlagtól
A cégek IP-tudatossága elmarad az EU-s átlagtól
Fotó: Pixabay

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) IP Hősök elnevezésű kampányában olyan vállalatokat mutat be, amelyek tudatosan alkalmazzák a szellemi tulajdonvédelem eszközeit – ezúttal a körforgásos gazdaság területén. Az IP Hősök kampány célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az innovatív vállalatok oltalomszerzéssel növelhetik piaci előnyüket és versenyképességüket.

A szellemi tulajdon védelme a fenntarthatóság szolgálatában

Az elmúlt évtizedek során jelentősen átalakult a vállalatok értékének összetétele. Míg az 1980-as években a vállalatok értékének 80 százalékát tárgyi eszközök, például gépek és épületek tették ki, ma már ez az arány 10 százalékra csökkent. Napjainkban egy cég értékét több mint 90 százalékban az immateriális javak, köztük a szellemi tulajdonjogok és a márkaérték határozza meg. Ez különösen fontos a körforgásos gazdaság terén, ahol az innovációk, a szabadalmak és a fenntartható technológiák védelme hosszú távon biztosítja a gazdasági növekedést.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo