Fontos azonban látni az árnyoldalakat is. Bár a cégalapítások száma nőtt, az új eljárások összességében emelkedtek – főként a kényszertörlések száma ugrott meg jelentősen. Az új felszámolási eljárások 13 százalékkal csökkentek az előző év januárjához képest, a végelszámolások száma pedig 3 százalékkal lett alacsonyabb. Ugyanakkor az új kényszertörlések értéke több mint 40 százalékkal meghaladta a 2023-as januárit, és a közel 5 ezer új eljárás egyharmadát teszik ki, ami árnyalja a pozitív összképet.
„A januári cégtrend kettőssége szembetűnő, miközben a működő társas vállalkozások száma tovább csökkent, és az új kényszertörlési eljárások növekedése a jövőbeni felszámolások előszobája lehet, a cégalapítások emelkedése mégis reményre adhat okot. Ez arra utalhat, hogy a vállalkozók egyre bizakodóbban tekintenek a jövőbe – amire már régóta vártunk.” – mondta Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) januári értéke átlagosan 10 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Veszprém, Csongrád-Csanád és Zala vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.