Megelőzzük az eurózónát

Megindult a növekedés az eurózónában, éves szinten azonban idén még félszázalékos GDP-csökkenéssel kell számolni az övezetben. Ezzel szemben a magyar növekedés jelentősen meghaladja az eurózóna átlagát – derült ki az Ernst & Young legfrissebb Eurózóna Előrejelzéséből.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP-archív

A munkanélküliek száma viszont továbbra is növekszik az eurózónában, és 12,6 milliónál tetőzhet 2014 közepén. „A valutaunió eddigi leghosszabb válsága 2013 második negyedévében, úgy tűnik, véget ért, és megindult a lassú növekedés, éves szinten azonban még negatív mutatókra kell készülni. Az eurózóna átlagát jelentősen meghaladóan Magyarországon már egyértelmű GDP-növekedéssel számolunk 2013-ban, a várhatóan fél százalék körüli magyar bővülés ráadásul jelentősen felülmúlja a korábbi előrejelzéseket is” – mondta Havas István, az EY vezérigazgatója.

Habár az eurózónában a harmadik negyedévtől megindult a növekedés, éves szinten még 0,5 százalékos visszaeséssel kell számolni idén, 2014-ben pedig már 0,9 százalékos bővülésre lehet készülni. Továbbra is megmarad azonban az éles különbség a térség központi és periférikus államai között. Amíg Németországban már idén is 0,6 százalékos lesz a GDP-növekedés, addig Portugáliában és Olaszországban csak 2014-ben, Görögországban csak 2015-ben stabilizálódhat a gazdasági helyzet – mutat rá az EY Eurózóna Előrejelzése.

A munkanélküliek aránya azonban még tovább emelkedik a térségben, az állástalanok száma 12,6 százalékon tetőzik majd 2014 közepén. A törésvonal itt is megfigyelhető: Németországban 5,4 százalékos, Spanyolországban és Görögországban viszont 27,6 és 29 százalékos munkanélküliségi csúcsra lehet számítani jövőre.

Kúszik a pannon puma
Magyarország bruttó hazai terméke 2013 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,1 százalékkal, az előző negyedévhez képest pedig szintén 0,1 százalékkal nőtt. Az Európai Unió (EU27) bruttó hazai terméke 0,2 százalékkal csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, és 0,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest.
Volt növekedési fordulat, vagy sem?

Az Ernst & Young felmérésével szemben a Növekedés 2013 konferencián a magyar szakértők megosztottak voltak a tekintetben, volt-e Magyarországon növekedési fordulat vagy sem. Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügy-politikai államtitkára szerint a növekedési fordulat bekövetkezett idén, a folyamatok pedig az elkövetkező években felgyorsulnak. Ezzel szemben Halpern László közgazdász szerint a hosszú távú növekedéshez kiszámítható feltételekre, az innovációs és a K+F támogatására és a kedvező befektetői környezet kialakítására lenne szükség, ez utóbbiban pedig nagyon rosszul állunk.

Most ugrik a pannon puma

Eközben a jegybank a növekedési hitelprogramban találta meg a stabil bővülés titkának nyitját. Az első, 750 milliárdos keret után ugyanis újabb, összesen 2000 milliárd forintos keretet biztosít a jegybank nulla százalékra a hitelintézeteknek 2014 december 31-ig; az első, 500 milliárd forintos keret 2013 október elsején nyílik meg. A nyári 750 milliárd forintos hitelkeret és a most megszavazott 2000 milliárd összesen 1,8-2,4 százalékpontnyi többletnövekedési hatást okozhat a magyar gazdaságnak, természetesen több évre leosztva Matolcsy György jegybankelnök szerint. Ennek egyértelmű jelei véleménye szerint 2013-ban még nem, inkább 2015–16-ban jelentkeznek majd.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo