Még sohasem voltak ilyen borúlátók a pénzügyesek

Hiába lélegeztek fel valamelyest a piacok az európai szuverén adósságválság terhe alól, a világ pénzügyi szakemberei még soha nem voltak olyan borúlátóak mint 2012 második negyedévében. Ennek oka a kínai gazdaság lassulása és a kormányzatok túlköltekezése. Derűlátóbbak regionális társaikhoz képest azok a magyarországi pénzügyi szakértők, akik részt vettek az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), a világ vezető pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete és az IMA (Institute of Management Accountants), a vállalatirányítás és a vezetői számviteli információk stratégiai kapcsolatát vizsgáló szervezetének nemzetközi kutatásában.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Világgazdasági helyzetfelmérés
A „Világgazdasági Helyzetfelmérés" (Global Economic Conditions Survey) immáron 2009 óta, negyedévente összegzi a világgazdaság aktuális helyzetét. A 2012 második negyedévét vizsgáló tanulmány összesen 2700 szakértő megkérdezésén alapul, a közép-kelet-európai régiót 156 válaszadó képviselte.

A tanulmány egyik legfontosabb megállapítása, hogy a jelenlegi világgazdasági helyzet gyakorlatilag a 3 évvel ezelőtti, azaz a 2009-es állapotokat idézi. Az összes válaszadó csaknem kétharmada (63,8%) véli úgy, hogy a gazdasági kilátások stagnálni vagy egyenesen romlani fognak. Különösen szembeötlő ez az előző negyedéves adatokhoz képest, amikor olyan nem várt bizalomnövekedés volt tapasztalható, mely még a gazdaság lassú, de fokozatos növekedését vetítette előre.


Regionális indexek alakulása

Okok és magyarázatok

A hirtelen jött bizalomvesztés az ACCA és az IMA szerint alapvetően két okra vezethető vissza. Az egyik, hogy habár az év eleje óta érezhetően megnövekedett a megrendelések száma világszerte, ez a trend mégsem tudta ellensúlyozni a kormányzati költekezésekből fakadó kiadásokat. Különösen aggasztó ez annak tükrében, hogy a tőkebefektetések száma valamint a foglalkoztatottsági indexek továbbra is csökkenő tendenciát mutatnak világszerte. Az üzleti eredmények javítására ráadásul továbbra sincsen jobb ötlet, mint a költségek leszorítása.

A másik magyarázat, hogy habár a görögországi választások végül mégiscsak megnyugtató eredményeket hoztak, az európai adósságválság még így sem rendeződött maradéktalanul. Újabb tőrdöfésként ráadásul a világ második legnagyobb gazdasága, Kína is negatív csúccsal rukkolt elő: 13 negyedév után az idei második negyedévben bejelentett 7,6 százalékos bruttó hazai termék (GDP) bővülés számít az eddigi legalacsonyabbnak.

Nagyfokú bizalmatlanság Közép- és Kelet-Európában

Ihhon már nem romlott a kép
„Az eddigi kutatásainkban a magyar pénzügyi szakemberek meglehetősen kis szórással befolyásolták a közép- és kelet-európai bizalmi indexek alakulását, azaz válaszaik legtöbbször nem igazán tértek el az átlagtól" - mondta Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója. „Az adatokat jobban is megvizsgálva kiderül, hogy valójában nem beszélhetünk a hazai szakemberek gondolkodásmódjának hirtelen pálfordulásáról. A mostani eredmények ugyanis hasonlóan alakultak az előző negyedéves adatokhoz képest, tehát míg a magyar szakemberek nagyjából ugyanúgy, addig a régió többi válaszadója már negatívabban ítéli meg az elmúlt negyedévet" - világít rá a szakember.

Szűkebb régiónkban továbbra is nagyfokú bizalmatlanság tapasztalható a gazdasági kilátások kapcsán, különösen a magabiztosnak mutatkozó amerikai és közel-keleti régiókkal összehasonlítva. Szintén negatív változást mutat a bizalmi index alakulása az előző időszakkal összehasonlítva. Míg 2012 első negyedévében az összes válaszadó 18 százaléka hitt a gazdaság fellendülésében, addig mostanra ez az arány 12 százalékra zuhant vissza. 66 százalékuk szerint ráadásul (az előző negyedéves 62 százalékhoz képest) viszont letértünk a fejlődés útjáról, sőt, egyenesen visszaesést prognosztizálnak.

A régió tagországai közül ezúttal a magyar válaszadók bizonyultak a legoptimistábbnak. A kutatásban részvevő ACCA képesítéssel rendelkező magyar szakemberek 19 százaléka szerint számíthatunk pozitív irányú elmozdulásra és „mindössze" 59 százalékuk festett fel borúlátó jövőképet. Lelkesedésüket egyedül a litván válaszadók osztották, ott 18 százalékos a bizakodók aránya.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo