Az irodai leterheltség, a kollégák segítésének vágya, a határok meghúzásának hiánya, vagy akár az állás elvesztésétől való félelem gyakran arra késztet bennünket, hogy szabadság alatt is dolgozzunk. A Munkahelyeink.hu felmérése arra a kérdésre kereste a választ, hogy a magyarok mennyi időt töltöttek 2023-ban nyári szabadságon és mennyire sikerült elszakadni a munkahelyi feladatoktól a pihenés során.
A felmérés alapján 2023 nyarán a magyarok 83 százaléka volt szabadságon. A szabadnapok számát tekintve a legtöbb munkavállaló 1-től 10-ig terjedő munkanapot vett ki (74 százalék), ezen belül 5 munkanapot 16 százalék, 5-9 munkanapot 23 százalék használt fel a nyáron. Tíz vagy annál több munkanapot 37 százalék vett ki, ezen belül 10 napot 11 százalék, 10-14 napot 9 százalék, 15 napot 7 százalék, illetve több mint 15 napot 10 százalék használt fel. Azok közül, akik nyáron nem vettek ki szabadnapot, 4 százalék még a közeljövőben tervez szabadságra menni, 8 százalék nem is tervezett idén nyári üdülést, illetve 5 százalék válaszolta, hogy nem volt lehetősége idén nyáron szabadságot kivenni. Az adatok alapján ugyanakkor 84 százalék úgy gondolja, hogy minimum 10 nap szabadságra lenne szüksége ahhoz, hogy megfelelően ki tudja magát pihenni.
Nyaralásra laptoppal
A felmérés azt is vizsgálta, hogy a munkavállalóknak a szabadságuk alatt mennyire sikerült elszakadni a munkahelyi feladatoktól, megkereste-e őket munkáltatójuk munkahelyi feladatok miatt, mit gondolnak az ilyen megkeresésekről, nézik-e szabadság alatt a munkahelyi e-mailjeiket, visznek-e magukkal laptopot a nyaralásra, és összességében mennyire voltak elégedettek a pihenés minőségével. Az eredmények szerint a munkavállalók 54 százalékát kereste meg munkáltatója szabadsága alatt munkahelyi feladatok miatt, 67 százalék legalább egy alkalommal megnézte a munkahelyi e-mailjét a szabadság közben, illetve 36 százalék szokott laptopot vinni a nyaralásra, hogy biztosan meg tudja oldani a munkahelyén felmerülő sürgős helyzeteket.
A szabadság alatti munkával kapcsolatban 34 százalék úgy gondolja, hogy akkor is zavarja, ha csak ritkán történik ilyen, 25 százalék válaszolta, hogy ha néha előfordul nem zavarja. A válaszadók 8 százaléka nem bánja, ha a szabadidejét a munkájával kell kombinálnia mivel élvezi, amit csinál. Amennyiben ilyen megkeresés érkezik 41 százalék igyekszik megoldani a feladatot, 13 százalék pedig megpróbálja elmagyarázni munkatársainak, hogy nem dolgozik a szabadság alatt.
A kutatás arra is rákérdez, hogy amennyiben az alkalmazottat zavarja a nyaralás alatti munkavégzés, próbált-e erről beszélni a felettesével. A munkavállalók 19 százaléka válaszolta, hogy igen, megtette, de nem értették meg az igényeit, 21 százalék fél előhozakodni ezzel témával, 31 százalék pedig azt válaszolta, hogy még nem beszélt erről felettesével, de tervezi.