Ahogyan nemzetközi példák is mutatják egy kedvező vállalkozási környezet kialakításának elengedhetetlen feltétele a politikai döntéshozók és a vállalkozók folyamatos kommunikációja. Az MKIK jelenleg 46 ezres taglétszáma a hazai GDP 2/3-át termeli meg. Az elmúlt két évben az MKIK-nak sikerült kifejezetten jó viszonyt kialakítani az Orbán kormánnyal – hangsúlyozta Parragh László és hozzátette, hogy szeretne a Medgyessy Péter vezette kormányzattal is hasonló párbeszédre épülő kapcsolatot kiépíteni. Az MKIK elnöke leszögezte, hogy a kamara szakmai alapokon partnere kíván lenni az új kormányzatnak is.
Parragh László> az együttműködést öt ponton tartja nélkülözhetetlennek. A kormányzatnak és a kamaráknak közösen kell kidolgozni azt a részletes nemzetközi fejlesztési tervet, ami alapja lehet egy sikeres csatlakozásnak. Csehország és Lengyelország már elkészítették, és az Unió 2003-ig bezárólag hazánktól is elvárja a dokumentum lezárását.
A globalizáció, a tőkefelhalmozás, multinacionális vállalatok jelenléte mind olyan jelenség, amely sürgeti a hazai vállalati társadalom felkészítését az uniós csatlakozásra. Ebben a kamaráknak és a kormányzatnak szintén együtt kell működnie, mintahogyan a kis- és középvállalati szféra erősítése és a gazdaságba való integrálása szintén közös feladat – állítja Parragh László . A kamara részt kíván venni az ország tőkevonzó képességének megőrzése és fejlesztése érdekében a szakképzés helyzetének javításában, valamint a gazdaság- és kereskedelemfejlesztés intézményrendszerében.
Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt válaszában elmondta, az általa vezetett kormány politikai és gazdasági stabilitást ígér az elkövetkező években. Az európai demokráciákban sem ritka, hogy a csekély mandátumkülönbséggel felálló parlament is képes a hatékony működésre. Az elkövetkező hónapok feladata a kormányzás korrekt átadása és átvétele. A miniszterelnök-jelölt alapvető fontosságúnak tartja, hogy ebben a „folytonosság és változás harmóniája” érvényesüljön. Az új kormányzat arra vállalkozik, hogy az ország kettészakadtsága – elsősorban esélyek, földrajzi elhelyezkedés és vagyoni helyzet tekintetében – megszűnjön, mivel ez az ország teljesítményét rontja. Az elkövetkező négy évben azonban arra is van remény, hogy a jelentős teljesítményjavulás alapján soha nem látott jó élet legyen Magyarországon – mondta Medgyessy Péter .
A most felálló kormány szeretné gyorsítani a gazdasági növekedést. Ennek érdekében bővíteni kívánja a vállalati kör mozgásterét, amely fejlesztést, beruházást, munkahelyteremtést indukál. Egy alacsonyabb adókulcsú, kevésbé bürokratikus adórendszert szeretne bevezetni. Az inflációt szeretné 5-6 százalék körülire leszorítani, de mindezt egy reális, hosszú távon is tartható árfolyam politika mellett.
Medgyessy Péter gazdaságpolitikai célkitűzéseit három alapelv jellemzi: kiszámíthatóság, jogbiztonság, átláthatóság. A kormányfő-jelölt bírálta az eddigi kormányt, mivel az elmúlt két évben az állam gyakran felülbírálta a piaci mechanizmusokat, ő a gazdasági verseny híve, ezt is fogja bátorítani – tette hozzá. Fejlődés és beruházás orientált gazdaságpolitikát szeretne, ahol a magánszektor beruházásaihoz is elegendő forrás fog rendelkezésre állni.
A Széchenyi Terv kapcsán elmondta, hogy annak létét jónak tartja, a jövőjét nem kérdőjelezi meg. Olyannyira, hogy a nemzetközi fejlesztési tervben is támaszkodni fognak rá, csak transzparencia, előreláthatóság és számonkérhetőség kell, hogy jellemezze.
2006-ig a gazdasági növekedés a jelenlegi 3 százalék körüli szintről akár hat százalékig felmehet, de ehhez elengedhetetlen, hogy olyan gazdaságpolitikát folytassunk, amely lehetővé teszi az EU támogatások befogadását, a kkv-k helyzetének stabillá tételét, valamint a külföldi vállalatoknak is megfelelő környezetet biztosít.
A dinamikusabb gazdaság pedig több elosztható jövedelmet termel, amely felzárkózást jelenthet akár az idősek, akár a leszakadó térségek lakói számára. De lehetővé teszi a tudásba, az egészségügybe, vagy az önkormányzatokba való befektetés növelését is.
Végül Medgyessi Péter elmondta, a kamara számíthat a kormányzati párbeszédre, a most alakuló kormány a gazdasági élet szereplőit és az MKIK-t is partnerének tekinti. Olyannyira, hogy azonnal megkérte Parragh Lászlót, hogy a kamara alakítsa ki a szakképzésre vonatkozó javaslatait, hogy a hazánk az egyre nyitottabb világban is jól tudja kezelni a versenyhelyzetet.
Medgyessy Péter várja a kamara javaslatait
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara soron következő küldöttgyűlésén Parragh László az MKIK elnöke hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy a kamara és a mindenkori kormányzat együttműködjenek egymással. A küldöttgyűlésen jelen volt Medgyessy Péter miniszterelnök-jelölt, aki a múlt héten immár másodszor fogadta el a kamara meghívását.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.