Egy-egy termékkategórián belül az ifjabb korosztály 50 százalékkal nagyobb része ragaszkodik kipróbált márkájához, mint a 30 évesnél idősebbek. Amíg ugyanis a ragaszkodás a 30 évesnél idősebbek alig egyötödét jellemzi, addig az ifjabb korosztály egyharmadát.
A jelen, de még inkább a jövő fontos fogyasztói, a 14-24 éves fiatalok életviteléről, gondolkodásmódjáról, értékrendjéről, szabadidős tevékenységéről személyesen kérdeztek meg 1500 érintettet idén augusztusban. A válaszadók mintája reprezentálja a korcsoportot nemek, életkor, megye és lakóhelynagyság szerint.
A megkérdezettek márka-tudatossága annak ellenére sem egységes, hogy egy-egy márka befolyásolhatja használója tekintélyét és megítélését kortársai körében. Azt, hogy valaki milyen módon viszonyul a márkákhoz, ki-ki beállítottsága, szüleinek fogyasztói világa, de legfőképpen anyagi lehetőségei határozzák meg.
A havi 20 000 forintnál több zsebpénzzel vagy saját jövedelemmel rendelkezők körében jóval nagyobb a márkafogyasztók aránya, mint a szerényebb körülmények közt élőknél. Ugyanígy a havi 3 000 forintnál kevesebb zsebpénzű csoporthoz képest a tehetősebbek közt jóval többen képviselik azt a véleményt, hogy „a márka a minőség garanciája.”
Az anyagi háttér döntő jelentőségét bizonyítja az is, hogy az önálló háztartásban, egyedül vagy párban élő fiatalok kevésbé márkahívők, mint azok, akik szüleikkel együtt laknak.
A saját háztartásban élők fele vélekedik úgy, hogy a márkás termékek minősége jobb a többinél, a szüleikkel lakóknak viszont 62 százaléka. Ebből az is megállapítható, hogy könnyebb a szülők pénzéből igényesnek lenni, mint a saját költségvetésből. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy jó néhány termékkategóriában a szüleikkel együtt élő fiatalok jelentik a legnagyobb vásárlóerővel rendelkező fogyasztói csoportot.
Különbségek azonban nem csak az anyagi helyzet, hanem más szempontból is felfedezhetők. Például a nagyobb értékű cikkek vásárlásánál jóval jelentősebb a márka szerepe, mint a kisebb értékűeknél. Ezzel magyarázható, hogy a megkérdezettek legtöbbje számára a szórakoztató elektronikai cikkek vásárlásánál legfontosabb a márkanév. Hiszen a választás évekre szól, és egy kevésbé ismert terméknél az esetleges negatívumai nehezebben korrigálhatók, mint egy szelet csokoládénál.
Szintén eltér a márka fontossága aszerint, hogy egy terméket szükséglet kielégítésére vásárolnak vagy inkább használója fellépése, imázsa javítására. Például lányok számára egy kozmetikum, fiúknak egy cipő óriási jelképes jelentőséggel is bír, s emiatt a márka sokkal fontosabb szerepet játszik, mint amekkora pusztán kereskedelmi értékéből következne. Másik példa az üdítőitalok márkájának nagyobb, a jégkrémekének pedig kisebb arányú fontossága. Itt az eltérés oka az lehet, hogy az üdítőitalt gyakrabban fogyasztják közösségben, amelyben a választás, a márka szimbolikus tartalmakkal is bír, míg a jégkrém egyelőre egyszerű fogyasztási cikk, és márkanevének nincs többlet-jelentősége.
A márkákkal kapcsolatos vélemények alapján a 14-24 éveseket négy jellegzetes fogyasztói csoportba lehet sorolni. Legtöbben a szkeptikusokhoz tartoznak - a válaszadók 30 százaléka. Ismertető jelük, hogy elkölthető pénzük mennyisége átlagos. Kételkednek abban, hogy a márka automatikusan jobb minőséget és divatosságot jelent, és fogyasztásukra sem jellemző a márkás termékek vásárlása.
Utánuk következnek 27 százalékkal a márkaelutasítók, akiknek savanyú a szőlő. A legkevesebb pénzzel rendelkezők tartoznak ide, főleg falvakban és kisvárosokban élő lányok. Körükben gyakori vélemény, hogy a márkás termékek vásárlása tisztán sznobizmus, és ezek minőségéről sincsenek meggyőződve.
A következő csoport a vágyódóké. A válaszadók 22 százalékát képviselik. Jellemzőjük, hogy nagyra tartják a márkás termékeket, de nem engedhetik meg maguknak a rendszeres vásárlásukat. Sok 14-16 éves fiú tartozik ide.
A „márkaőrültek” részaránya 21 százalékos. Márkákkal szembeni pozitív beállítottságuk már-már kritikátlan hitnek nevezhető. Nemcsak gondolják, hogy a márkás termékek általában jobban a névteleneknél, és a márka automatikusan garantálja a divatosságot és használója presztízsét, hanem igyekeznek ezeket az elveket érvényre juttatni a fogyasztásukban is. Kik ők? Szembetűnően a szüleikkel egy háztartásban élő, huszonéves fiúk, havonta átlagosan 16 800 forintnál több zsebpénzzel.
Márkák kedveltsége a vásárlók körében
Szórakoztató elektronika, cipő és kozmetika. Ezeknél legfontosabb a fiatalok számára vásárlás során, hogy a termék neves márka legyen. Utána sorrendben az üdítőital, többi élelmiszer, egyéb ruhanemű, továbbá a farmer ruházat következik. Többek között ezt tárta fel meg a GfK Piackutató Intézet vizsgálata a fiatalok fogyasztói magatartásáról.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.