2002 első három hónapjában az export 1,8%-kal haladta meg az előző év azonos időszakát, ezen belül az ipari vámszabad területeken működő szervezeteknél – melyek a kivitel 52%-át adják – kisebb mértékű, 3%-os csökkenés figyelhető meg. Az ipar január–március havi belföldi értéke-sítése 1%-kal volt alacsonyabb, mint 2001 első három hónapjában.
2002 márciusában a feldolgozóipari termelés 3,8%-kal nőtt, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és víz-ellátás teljesítménye azonban 3,9%-kal csökkent az enyhébb időjárás következtében 2001 azonos idősza-kához képest. A feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét képviselő villamos gép, műszer gyártása számottevően, 12%-kal emelkedett, amely részben egyes vállalatok új termékeinek bevezetésének kö-szönhető. A feldolgozóipar másik két, jelentős súlyt képviselő ágazata közül az élelmiszer-, ital- és do-hánygyártás termelése 9,3%-kal meghaladta a 2001. márciusi szintet, a járműgyártásé azonban – válto-zatlanul az autóipar általános válságának következtében – 9,0%-kal csökkent.
Az ágazatok közül legnagyobb mértékben a gép, berendezés gyártása bővült, 39,7%-kal, a tartóssá vált mezőgazdasági gépek iránti kereslet növekedésével összefüggésben. A növekedési ütem gyorsulása figyelhető meg a fafeldolgozásban (17,4 %), a vegyi anyagok, termékek előállításában enyhe élénkülés érzékelhető (1,5%), amely részben a gyógyszerkészítmények iránti keresletnövekedésnek köszönhető. Legnagyobb mértékben a textília, textiláru gyártása csökkent 16,7%-kal, illetve jelentős termelés-visszaesés következett be a bőrtermék, lábbeli előállításában (9,8%). Az előző két hónappal ellentétben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás termelése számottevően csökkent 13,5%-kal, amely jelentős készletről történő értékesítésre utal. A fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásában továbbra is visszaesés tapasztalható (5,6%), jelezve az iparág általános világpiaci recesszióját.
2002. márciusában a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új megrendelései – belföld és export tekintetében egyaránt – a kereslet év elejétől megfigyelhető kismértékű növekedése ellenére, még min-dig 7,9%-kal maradnak el az előző évitől.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első három hónapjában 1,8%-os létszámcsökkenés mellett 2,4%-kal volt magasabb, mint 2001 azonos időszakában.
Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2002 első három hónapjában legnagyobb mértékben a dél-dunántúli régióban bővült 18,6%-kal, illetve számottevően, 8,2%-kal nőtt az észak-alföldi körzetben is. Csökkenést ebben az időszakban csak két régióban, a közép-dunántúli (7,8%) és az észak-magyarországi
Márciusban nőtt az ipari termelés
Az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2002 márciusában 3,1%-kal, az év első három hónapjában pedig 0,2%-kal nőtt. A termelés volumene szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított index szerint márciusban az előző hónaphoz képest 2,5%-kal, az előző év azonos időszakához viszonyított, munkanaphatástól tisztított index alapján pedig 4,2%-kal emelkedett.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?