A korai szakaszú finanszírozás és a befektetői bizalom hiánya
Az egészségügyi startupok előtt álló egyik legnagyobb kihívás Közép- és Kelet-Európában a kockázati tőke hiánya a korai életszakaszban. Számos vállalkozás küzd azzal, hogy megszerezze a termékfejlesztéshez és a piacra lépéshez szükséges forrásokat, ami jelentősen korlátozza a növekedési lehetőségeiket. Emellett a régióban jelentős tudáshiány is megfigyelhető: sok vállalkozó nem rendelkezik a szükséges tapasztalattal a tőkebevonási folyamatok sikeres lebonyolításához. Ez a befektetési folyamatokban való járatlanság gyakran elszalasztott lehetőségekhez vezet.
A befektetői bizalom továbbra is komoly akadályt jelent. A tanulmányban idézett iparági szakértő szerint még mindig él az a nézet, hogy a KKE-régió „Európa furcsa gyereke”, ami visszatartja a befektetőket a határokon átnyúló finanszírozásoktól. Bár a befektetők 49 százaléka úgy véli, hogy a KKE-régió befektetési potenciálja növekszik, csupán 25 százalékuk tartja azt a nyugat-európai szinttel egyenrangúnak. Nem meglepő módon a régióban aktív befektetők optimistábban ítélik meg a helyzetet és nagyobbnak látják a térség potenciálját.
A befektetők számos akadályt emelnek ki, amelyek visszatartják őket a KKE-régióba történő befektetéstől. A legkritikusabb kihívásokat a minőségi befektetési lehetőségek hiánya jelenti, amelyet a válaszadók 92 százaléka tart közepes vagy annál jelentősebb kihívásnak. Ezt követi a további finanszírozás biztosításának nehézsége (80 százalék), valamint az intézményi bizalom hiánya, a jogi környezet összetettsége és a politikai stabilitással kapcsolatos aggodalmak (64 százalék64 százalék). Ezzel szemben a földrajzi távolság, a valuták árfolyam-ingadozása és a növekvő kamatlábak kevéssé jelentenek akadályt. A befektetők kiemelik: ahhoz, hogy több pénz érkezzen a régióba, a legfontosabb a minőségi befektetési lehetőségek és a magasan képzett szakemberek folyamatos kínálata, valamint a stabil és megbízható intézményi háttér.