Magyarországot továbbra is megfigyelik

Magyarország a Nemzetközi Szellemi Tulajdon-Védelmi Szövetség (IIPA) éves összefoglalójában továbbra is a megfigyelt országok listáján szerepel - közölte az Audiovizális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány (ASVA) hétfőn.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az IIPA 43 olyan országban vizsgálta és értékelte a szellemi tulajdon védelmét, amelyek kereskedelmi kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal. Az összefoglaló szerint harminc ország - köztük Magyarország - található a "megfigyeltek listáján" az idén.

A "megfigyeltek listáján" szerepelő országokban az IIPA számos jelentős problémával találkozott a vonatkozó jogszabályok végrehajtása terén.  Ezen a listán szerepel Magyarországon kívül Fehér-Oroszország, Belize, Bolívia, Brazília, Kanada, Kolumbia, Costa Rica, a Dominikai Köztársaság, Ecuador, Guatemala, Indonézia, Olaszország, Jamaica, Korea, Kuvait, Litvánia, Malajzia, Mexikó, Pakisztán, Peru, a Fülöp-szigetek, Lengyelország, Románia, Szaúd-Arábia, Tajvan, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Vietnám. A jelentés alapján Magyarország nem tartozik azon országok közé tartozik, amelyek hamarosan lekerülnének erről a listáról, mivel a szakértők megítélése szerint a nemzetközi kötelezettségekből indukált  jogszabályalkotáson túl nem látszik sem állami, sem társadalmi akarat a szellemi tulajdon védelmére, a jogszabálysértések megtorlására, megelőzésére, az oktatásba való bevonására.

225 milliárdos kiesés

A Zene-, Film-, és Szoftver-ipar Kalózellenes Kolaíciója adatai szerint a kalózkodás által okozott károk elsősorban az iparág elmaradó bevételeiben jelentkeznek, de közvetve az elsődleges szerzői jogi tevékenységtől - előállítástól és forgalmazástól - függő, azokra épülő iparágak is jelentős károkat kénytelenek elkönyvelni. A felmérés szerint az állam is számottevő adóbevételtől esik el amiatt, hogy a kalóztermékek forgalmazása a feketegazdaságban történik. Magyarországon a kalózkodásból adódóan az iparág becsült összesített vesztesége 2005-ben meghaladta a 65 milliárd forintot, az ebből eredő összesített nemzetgazdasági kár pedig mintegy 225 milliárd forint volt. Az ebből adódó 2005-ös állami adóbevétel kiesés több mint 45 milliárd forintra tehető.

Az IIPA szerint örvendetes tény, hogy számos országban javulás tapasztalható a szerzői jog védelméért folytatott küzdelemben. Brazília például a "kiemelten megfigyeltek listájáról" lekerült a "megfigyeltek listájába", míg öt országot - a Bahamákat, Bulgáriát, Horvátországot, az EU-t és Lettországot a jövőben immár nem vizsgálják. A "kiemelten megfigyeltek listáján" szereplő országokban a szellemi jog védelme egyáltalán nem kielégítő. Kína és Oroszország mellett további 10 ország, Argentína, Chile, Egyiptom, India, Izrael, Libanon, Thaiföld, Törökország, Ukrajna és Venezuela kapott ilyen besorolást.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo