Magyarország szembemegy?

A héten Magyarországon elfogadott adóemelések ellentétesek a külföldi befektetésekért versengő kelet-európai térségben uralkodó folyamatokkal - írta keddi számában a Financial Times tekintélyes pénzügyi lap.

 Egyesek attól tartanak, hogy az ország rossz irányban halad, miközben a térségben a külföldi tőkéért folyó verseny mind hevesebb - olvasható Cristopher Condonnak az újság Brüsszelben megjelenő kontinentális kiadásában megjelent cikkében. "Adóverseny bontakozik ki a térségben, mi pedig a széllel szemben megyünk" - állapította meg Les Nemethy, a magyarországi amerikai kereskedelmi kamara elnöke, egy befektetési tanácsadó igazgatója.

Második a téségben

Mint azt az FT megállapítja, Magyarországra tavaly rekordszintű, 5,4 milliárd eurónyi közvetlen befektetés érkezett külföldről, s ezt az értéket csak a jóval népesebb Lengyelország tudta túlszárnyalni 800 millió euróval. A lap külön megemlíti a Hankook dél-koreai gumiabroncsgyártó vállalat magyarországi gyáralapításáról tavaly novemberben nyélbe ütött egyezséget, amely bő félmilliárd eurónyi befektetést jelent, s az elképzelés szerint 1500 munkahelyet teremt Dunaújvárosban. A lap szerint a verseny egyre fokozódik Közép- és Kelet-Európában. Románia tavaly mindenki másnál gyorsabban tudta növelni a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumenét - 5 milliárd euróra -, Szlovákia pedig az ott megvalósított reformok révén, beleértve az egységes 19 százalékos adókulcs bevezetését, komoly versenytársa lett nagyobb szomszédainak. Lengyelország, Csehország, sőt még Ausztria is az adóversengés nyomása alatt csökkentették a társasági adóterheket.

Magyarország emel

Miközben a környező országok tehát adócsökkentésbe kezdtek, hogy minél több külföldi tőkét vonzzanak magukhoz, Magyarország a térségben uralkodó trenddel szemben a magas költségvetési hiány csökkentése érdekében bevezetett takarékossági intézkedések részeként 16-ról 20 százalékra emeli a társasági adót, az egyéni egészségbiztosítási járulékot pedig 4 százalékról 6 százalékra növeli - írta a Financial Times, hozzáfűzve, hogy sok megfigyelő dicsérte Gyurcsány Ferenc kormányfőt, amiért szembeszállt a fiskális hanyagsággal, ugyanakkor nem egy vezető üzletember aggódik amiatt, hogy az új adók miatt a világcégek messzire el fogják kerülni Magyarországot. Nincs jele hirtelen tőkekivonásnak, de a potenciális befektetők körében bizonyára módosul az országról alkotott kép - idézte az FT Derk Wolfert, a német-magyar kereskedelmi- és iparkamara elnökét.

Javára fog válni

A lap által megszólaltatott más cégvezetők ugyanakkor úgy vélekedtek, hogy magyarországi befektetéseik hosszú távú kilátásai nem változtak. "Ha (a magyar kormánynak) sikerül elérnie célját, a hiány csökkentését, az a gazdaság javára fog válni" - mondta például Cho Choong-hwan, a már említett Hankook vállalat ügyvezető igazgatója. Mint arra Beke-Martos Gábor, a Siemens magyarországi vezetője a Financial Times szerint rámutatott, a hosszú távú befektetéseknél nem az adókulcsok mértéke bír döntő fontossággal, hanem az hogy a kormány végigviszi-e a beígért strukturális reformokat az egészségügy, az oktatás és a közigazgatás területén.

Véleményvezér

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo