Pillar II: Magyarország a globális minimumadó korai alkalmazói között
Magyarország azon 14 ország egyike a régióban, amelyek bevezették az OECD által kezdeményezett globális minimumadót (Pillar II). Az új szabályozás a 750 millió eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező multinacionális vállalatcsoportokra vonatkozik, és előírja, hogy amennyiben az adott entitás effektív adókulcsa 15 százalék alatti, akkor kiegészítő belföldi adót kell fizetnie. Az intézkedés célja a nyereségátcsoportosítás visszaszorítása, ami a gyakorlatban jelentős megfelelési komplexitást eredményez még akkor is, ha a névleges társasági adókulcs eleve meghaladja a 15 százalékot.
Fontos megjegyezni, hogy olyan jelentős gazdaságok, mint az Egyesült Államok, India vagy Kína még nem alkalmazzák az új keretrendszert, és ez aggodalomra ad okot a globális adóharmonizáció szempontjából.
Összegzés: éles kontrasztok jellemzik a régió adózási térképét
Bár a régió egyre inkább illeszkedik a globális adózási sztenderdekhez, az adópolitikák és a gazdasági struktúrák közötti különbségek továbbra is jelentősek. Magyarország különösen kitűnik az alacsony vállalati nyereségadó, a magas fogyasztási adók, az egyedülálló családi adókedvezmények és az élvonalbeli digitalizációs fejlesztések együttesével. Bár ezek a megoldások kompromisszumokat is rejtenek, egyedisége miatt Magyarország különleges helyet foglal el a CEE-régióban, lehetőségeket és kihívásokat egyaránt kínálva a befektetők és döntéshozók számára.