Az Európai Unióban és a régióban is Magyarország alkalmazza ugyanakkor a legmagasabb általános forgalmi adót (27 százalék). Ezt követi Horvátország (25 százalék) és Görögország (24 százalék), miközben a régiós átlag 20 százalék körül alakul.
Ez a modell – alacsony nyereségadó és magas fogyasztási adó – éles kontrasztban áll például Németország vagy Ausztria kiegyensúlyozottabb adószerkezetével. Magyarország rendszere lehetőséget nyújt a vállalatok számára a nyereségük visszaforgatására és megtartására, miközben a végfogyasztók viselik a nagyobb adóterhet.
Digitalizáció, megfelelés és áfaadminisztráció
Magyarország – Romániával együtt – továbbra is élen jár az adózási digitalizációban. Az eÁFA-rendszer mindkét országban elérhető. Nálunk ez lehetővé teszi, hogy a NAV az online számlaadatok alapján előre kitöltött áfabevallást biztosítson. A rendszer olyan korábbi fejlesztésekre épül, mint az elektronikus pénztárgépek, az EKÁER-rendszer vagy a valós idejű számlaadat-szolgáltatás, amelyek együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy Európában Magyarországon az egyik legalacsonyabb az áfarés.
A vállalatok számára Magyarország lehetővé teszi a csoportszintű adózást, amit többek között Ausztria, Németország, Lengyelország, Románia és számos balkáni ország is alkalmaz. Ez különösen előnyös a multinacionális vállalatok számára, mivel egyszerűsíti az összefüggő entitások adókezelését.
További sajátosság, hogy Magyarország az általános szabályok szerint nem alkalmaz forrásadót osztalékra, kamatra vagy jogdíjra – ami ritkaságszámba megy a régióban, ahol a szokásos forrásadó-mérték 15–20 százalék körül alakul.