Magyar építőipari cégek moszkvai lehetőségei

A közelmúltban Moszkvában szándéknyilatkozatot írt alá Vladimír I. Ressin orosz építési miniszter, valamint Csabai Lászlóné, a magyar kormány lakásmegbízottja. A dokumentum lényege, hogy a feltételek megteremtése után a magyar vállalkozók számára is nyitva áll a moszkvai építési piac, ahol évente mintegy 100 ezer új lakás (háromnegyed részben vállalkozói beruházásban) épül fel, és nagy léptékben folyik a tömbrehabilitáció, valamint a műemlék épületek felújítása.


A nyolcmilliós lakosú Moszkvában és a több mint hárommilliós lélekszámú agglomerációjában az elmúlt években jelentősen felélénkültek a lakásberuházások és a tömbfelújítások. Eredményeként évente mintegy 100 ezer új otthon készül el, ami átlagban 4 millió négyzetméternyi új lakásterületet jelent. Ennek megfelelően 2001-ben 3,8 millió négyzetmétert adtak át az építők, a tervek szerint idén 4,2, jövőre pedig 4,5 millió négyzetméter alapterülettel gyarapodhat az új állomány. Ezzel párhuzamosan évente 5-6 millió négyzetméter elavult, életveszélyessé vált régi lakóépület (közte a mintegy 36 millió négyzetmétert kitevő, rossz állagú és minőségű, „Hruscsov” nevet viselő paneltömbök) lebontására is sor kerül, így az ottani munkálatok hosszú távra biztos piacot jelentenek.

A moszkvai lakáspiacon folyamatosan 960 ezer fő dolgozik, melyek között az orosz magán- és állami tervező, gyártó és kivitelező társaságok, szakmunkások mellett a külföldiek (bolgárok, jugoszlávok, finnek, törökök) is megtalálhatók.

A lakásépítésből az állam is kiveszi a részét a város tulajdonában álló Központi Beruházási Igazgatóság révén, amely az említett éves 4 milliós új állomány mintegy egynegyedét építi fel és értékesíti. A városban egyébként nagy a kereslet a jó minőségű új lakások iránt, így azok már a tervezőasztalról vevőre találnak. Mivel a lakásvásárlást, -építést az állam nem támogatja, így a vevők többnyire hitel nélkül, készpénzben vásárolnak.
A hazai lakásügyi kormánymegbízott az orosz építési miniszterrel aláírt szándéknyilatkozatban megállapodott arról, hogy a kinti tenderekről, pályázati lehetőségekről a moszkvai önkormányzat folyamatosan tájékoztatja a hazai építési vállalkozókat képviselő Magyar Lakásépítők Országos Szövetségét (MALOSZ), ugyanakkor ez utóbbi szervezet őszig kidolgozza a magyar cégek részvételi lehetőségének feltételrendszerét. A magyarországi vállalkozói részvételről szóló végleges megállapodásra várhatóan szeptemberben kerül sor, amikor is az odalátogató magyar és az orosz kormányfő aláírja a dokumentumot.

Az építésbe, rehabilitációba bekapcsolódó cégeknek azonban nem árt tudni, hogy bár a kinti banki hitellehetőség korlátlan – akár a teljes projekt erejéig is tarthat – azonban kölcsönt csak az orosz bankok nyújthatnak (egyedül az Eximbankot fogadják el külső finanszírozóként) hitelt, jelenleg 17,5%-os kamatra. Az ottani építési költségek – szerkezetkész állapotú lakások esetében -- 500-700 dollár/négyzetméter között mozognak, melyeket 1300-1500 dollár/négyzetméter ár között értékesítenek a beruházók. A szerkezet kész anyagok szinte 100%-ban hazaiak, a befejezéshez azonban a piaci igényeknek megfelelően már külföldi terméket is felhasználnak. A jelenlegi piacon a legkelendőbbek a belvárosi (300-500 lakásos) toronyházi, valamint a bekerített, őrzött, Moszkva agglomerációjában készült, 100-200 lakásos lakóparki ingatlanok.


Jelenlegi moszkvai, új és használt lakások ára (dollár/négyzetméter)
Új szerkezet kész (burkolásra kész, válaszfal nélküli):1000-1500
Új kulcsrakész: 2000-3500
Használt lakás: 800-1000
Luxuslakás: 4000-5000
Piaci lakásbérleti díjak: az új lakás árának évi 12%-a (ami 7 éves megtérülést jelent)
Forrás: MALOSZ.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo