A személyében is időrekorder Veres János - a pénzügyminiszteri székben szocialista politikus még nem volt ennyi ideig - most egy év értékelésére, a jelen kormányzat fiskális teljesítményének bemutatására vállalkozott. A június 19-i sajtó előtti konzultációnak fő mondanivalója az volt, hogy a kormányzat növekvő hitelessége köszönhető a költségvetési konszolidációnak, a megelőző 16 évben hiányzó strukturális reformok elindításának. Veres miniszter szerint a mérleg igen kedvező, mivel fenntartható, folyamatos, egyensúlyőrző gazdasági növekedés alapozódott meg. Sőt, az árkiegészítés jellegű ártámogatások rendszere is megváltozott az elmúlt egy évben, a költségvetési egyenleget most már fokozatosan nem terheli az ilyen alapon keletkezett 800 milliárdos tétel. Kialakított több olyan új szabályt is a fiskális tárca, mellyel a fekete és a szürke gazdaság mozgásterét érzékletesen csökkentette.
Veres János "könyvelt" is, információi szerint 2006 nyarán 11,6 százalékos évvégi államháztartási hiányt "vártak", ám a beavatkozások nyomán 9,7 százalékos eredményszemléletű deficit "jött be". Az áthúzódó hatások és az új intézkedések nyomán 2007 végén is kisebb hiány lesz, nemcsak a tervezetthez képest. A kiigazítás 2006-os mértéke bőven meghaladta a GDP 2 százalékát, s ezzel elégedett is a pénzügyminiszter. Az idei 6,8 százalékkal szemben pedig az idei 6,4 százalékos eredményszemléletű hiányt lehet nagy valószínűséggel reálisnak tekinteni.
A strukturális átalakításokat a konvergencia-program alapozza meg, az államháztartásra gyakorolt hatást pedig bele is foglalták az idei tervekbe. Így az egészségügyben meghozott intézkedések tervezhetőbbé tették az ágazat finanszírozását, s most először fordul elő 17 év után, hogy a gyógyszer-támogatási előirányzat belül marad a tervezett mértéken. Ennek értékét az mutatja, hogy a korábbiakban az inflációs növekedés indokolta mértéknél rendszeresen túltervezték ezt a kiadást, de nem volt év, amikor ne haladták volna meg az előírtat. Az oktatási strukturális változások közül egyet említhetett meg a pénzügyminiszter, azt, amelyik a kistérségi feladatellátás feltételeit számottevően javította, s egyben az esélyegyenlőség anomáliáit mérsékelte. A nyugdíjrendszer elkezdett átalakítását ugyancsak a pozitív intézkedések között vázolta fel Veres János, de nem tagadta, változatlanul itt vagyunk a legsebezhetőbbek unió-szerte. Ezért lényeges, hogy a rokkantnyugdíjak rendszere szabályainak, a korkedvezményességnek az átalakítása kezdetét vette már. Tovább korszerűsödik a költségvetési szabályozás, éppen a hét elején postázta öt pártnak a tárca a büdzsére vonatkozó - amúgy nyilvánossá tett - szakmai anyagát. Ezen dokumentumról még e héten sor kerülhetnek ötpárti egyeztetésre is.
A központi költségvetésbe az adókra, elvonásokra, járulékokra vonatkozó befolyt összeg a GDP 0,3 százalékát teszi ki. Az építőiparban, vendéglátóiparban, kiskereskedelemben létszám- és átlagbér-növekedés következett be az elmúlt időszakban, s valóságos változás, hogy a foglalkoztatottak száma bővült a gazdaságban, illetve a feketegazdaság e tekintetben is zsugorodik. Az üzemanyagoknak és a cigarettának az illegális forgalmát a jövedéki ellenőrzések szigorításának betudhatóan érdemben csökkent.
Az első öt hónap jellemző adatait is ismertette a miniszter. A májusi államháztartási hiány 7,5 milliárd forint volt, a GDP 3 százalékát elérve, s ez kevesebb a prognosztizált 3,1 százaléknál. A júniusi várható államháztartási pénzforgalmi hiány a prognózis szerint 253 milliárd forint lesz, a GDP 1 százalékát jelenti. A félévre vonatkozó információ: az egyensúlyi folyamatok kedvezőbb alakulása miatt a PM módosította a féléves deficit-várakozását. A minisztérium azzal számol, hogy az első 6 hónap végén az államháztartás pénzforgalmi hiánya önkormányzatok nélkül 1 006 milliárd forint lesz, ami a GDP 4 százaléka. A májusi prognózis még 1 083 milliárd forintos, a GDP 4,3 százalékának megfelelő deficitet tartalmazott.