Idén az első negyedévben az euróövezet gazdasági növekedési üteme 2,5%-kal, a magyar GDP 4,4%-kal növekedett. Tavaly az év egészében az EU még 3,4%-kal, Magyarország 5,2%-kal növekedett. Ezzel az általános lassulás ellenére fennmaradt a magyar gazdaság mintegy 2 százalékponttal gyorsabb fejlődése. A hazai ipari termelés dinamikája lényegesen kisebb a tavalyinál, 18,3%-ról az idei első négy hónap átlagában 10,2%-ra csökkent. Az ipar exportorientáltsága tovább erősödött: míg az ipari kivitel a tavalyi 27,4% után az idei első négy hónapban 17,5%-kal emelkedett, a belföldi értékesítés 9% helyett csak 2,6%-kal. Az átlagosnál sokkal gyorsabban, több mint 22%-kal nőtt a vámszabad-területekről származó kivitel. Ez újólag azt igazolja, hogy a multinacionális cégek a dekonjunkturális időszakokban is stabilizáló szerepet töltenek be a magyar gazdaságban.
Az építőipari termelés gyorsul, dinamikus a távközlés és az üzleti szolgáltatások fejlődése. A tavalyi újabb visszaesés után némi termelésbővülés várható a mezőgazdaságban. A foglalkoztatottak száma kissé nő, a munkanélküliségi ráta 2001. március-májusban 5,7% volt, vagyis 0,8%-kal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt.
Májusban az árak 10,8%-kal emelkedtek tavaly májushoz viszonyítva. Ilyen magas ütemre csaknem két éve nem volt példa. Az árindex az év hátralevő részében ugyan mérséklődni fog, s az éves átlag várhatóan valamivel a tavalyi alatt lesz, de az év végén így is – kedvező esetben – 8% körüli infláció valószínűsíthető.
A májusi sávszélesítést követő forinterősödés várható volt. Azok a piaci szereplők, akik a forint erősödésére számítottak, illetve számítanak, jelentős mennyiségű devizát konvertálnak forintra és a forintot jellemzően állampapírokba fektetik. Ez az időszak – melynek során esetenként akár a sávszélig is elmehet az árfolyam – rövidesen lezárul. Ha majd a befektetők elkezdik realizálni profitjukat, s ehhez eladják forintjukat, a magyar valuta gyengülni, illetve árfolyama le-fel ingadozni kezd. A forint erősödése hosszabb távon antiinflációs hatású, mivel az importált termékek viszonylag olcsóbbá válnak. Ugyanakkor ennek az idei infláció fő hajtóerőire – az élelmiszerárakra és a hatóságilag szabályozott energiaárakra – gyakorolt közvetlen hatása csekély.
Lenyomja-e az inflációt az erős forint?
A GKI Rt.-nek a K&H Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint az infláció az év hátralevő részében már – ha lassan is –, de csökken. A május eleji sávszélesítést követően igen erőssé vált forint ősztől már inkább kissé gyengül, de ezt nagy ingadozások kísérik. A gazdasági növekedés nemzetközi összehasonlításban gyors, de a tavalyinál kisebb lesz, a külső és belső egyensúly romlani fog.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.