A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított januári értéke: 56,9. Az index 3,6 százalékponttal nőtt a decemberi értékéhez képest (53,3), így az év első hónapjában a feldolgozóipar gyorsuló ütemű növekedését jelzi. A növekvő ütemű fellendüléssel induló évkezdet kedvezőnek értékelhető az előző évek azonos időszaki adatai alapján. A januári növekedés nagyobb ütemű, mint egy évvel korábban (54,0), 2005 januárjában, pedig csökkenést (48,8) mértünk.
Így a januári érték nagyobb teljesítmény-javulást mutat, mint az előző három év azonos időszaki értékeinek átlaga (52,0). Az elmúlt két hónap átlagos teljesítménye (55,1) szintén nagyobb növekedést jelez, mint egy évvel korábban (54,4). Összességében tehát a 2008-as évkezdet a feldolgozóipar számára kedvezőbben alakult, mint az előző három évben. A gyorsuló ütemű növekedés a januári részindexek többségére is jellemző.
Van kivétel
Ez alól csak a késztermékkészletek index (49,3) jelent kivételt, ami a decemberi (54,9) növekedést követően januárra a késztermékkészletek állományának csökkenését mutatja. Előző havi értékéhez képest a legnagyobb növekedést, 5,6 százalékpontot, a vásárolt készletek index (58,6) mutatja. Ez az új megrendelések (60,2) és a beszerzési mennyiség (58,5) gyorsuló ütemű növekedésének következménye.
Az új rendelések a gépiparban nőttek a legjobban az év első hónapjában. A termelési index (58,5) 1,4 százalékponttal nagyobb növekedést jelez, mint az előző év januárjában. Az előző hónaphoz képest tovább gyorsult a beszerzési árak (62,3) növekedése. Ennek ellenéreaz index kisebb növekedést jelez, mint az előző év azonos hónapjában (63,4). A decemberi lassulást követően (48,1) január folyamán javult a feldolgozóipari szállítási átfutási idő (50,7). A januári kiszállítások alakulása kedvezőbb, mint az előző három év azonos időszakaiban (átlag: 49,8).
Kedvezően alakulnak a külpiaci tevékenység mutatói januárban. Mindkét index növekedést jelez, és az export index (59,3) 5,9 százalékponttal haladja meg az import index (53,4) értékét. A november-decemberi visszaesést követően januárban nőtt a foglalkoztatottak száma a feldolgozóiparban (51,2). Az alkalmazotti létszám évkezdeti bővülése igen kedvező, összehasonlítva az előző három év azonos hónapjainak visszaesésével (átlag: 45,1).