A csökkenésében az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, a bútor- és műszakicikk-üzletek, valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk üzletek eladásainak visszaesése volt meghatározó.
A kiskereskedelmi eladások az idén számottevően estek. Az éves index egyetlen hónapban, márciusban volt pozitív, hó/hó alapon a tavasz első hónapjának emelkedése mellett két alkalommal mértek a statisztikusok 0 közeli értéket.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012. novemberben 692 milliárd, 2012 első tizenegy hónapjában 7416 milliárd forint értékű forgalom keletkezett.
Esett az élelmiszereladásA nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma novemberben 7,7, az első tizenegy hónapban 3,0%-kal maradt el az előző év azonos időszakától. Novemberben a legnagyobb mértékű visszaesés (16,2%) a bútor-, műszakicikk-üzletekben következett be. A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk kiskereskedelemben (8,7%), a textil-, ruházati és lábbeli- (7,0%), illetve az iparcikk jellegű vegyes üzleteknél (2,3%) is.
Tovább bővült az online piac
Az előző hónaphoz mérten novemberben – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,4%-kal mérséklődött. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése 0,4%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 1,1%-kal csökkent, ugyanakkor az üzemanyag-kiskereskedelemé 2,0%-kal nőtt.
Európában is kevesebbet költenek
Az Eurostat január 8-án megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – a kiskereskedelmi eladások 2012 novemberében az Európai Unió 27 tagállamában 1,3%-kal, az eurózóna országaiban 2,6%-kal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Novemberben az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok tíz tagállamban bővülést, tizenkettőben csökkenést mutattak. Az unió – arányukat tekintve – jelentősebb országai közül az Egyesült Királyságban 2,5%-kal nőtt, Németországban 0,9, Franciaországban 1,1%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom.
Mi várható?
Az elemzők szerint a kiskereskedelmi forgalom tavalyi átlagos visszaesése 2,1 százalékos lehetett. Az idén mérsékelten egy százalék alatti csökkenésre számítanak a piaci szereplők.
Az adat publikálását követően az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) arra hívta fel a figyelmet, hogy a KSH november végéig elkészített összesítése szerint tavaly az első negyedévet követően folyamatosan esett a fogyasztás. Az előrejelzések szerint a decemberi vásárlások ugyan felfelé húzták a mérleget, de az év egészét tekintve 2012-ben is csökkent előző évhez képest a kereskedők forgalma az eladott árumennyiséget tekintve.
A kereskedelmi szövetség szerint az előrejelzések azt mutatják, hogy 2013-ban sem tud növekedni a kereskedelmi fogyasztás, a piac kisebb mértékű zsugorodása várható.