Lehet, hogy tényleg Orbán Viktor adta meg a kilövési engedélyt Völner Pálra?

Nagy vihart kavart a Jobbik elnökének az a nyilatkozata, miszerint Völner Pál kilövésére Orbán Viktor adott engedélyt. Jakab Péter feltevése mögött, az ismert politikai okok mellett, hogy a kormányfő tudta nélkül ilyen esemény nem történhet e honban, több más információ is állhatott.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első, hogy a Jobbik elnökének mfor.hu-nak adott nyilatkozatakor makacsul tartotta magát egy olyan gazdasági információ, hogy az igazságügyi miniszterhelyettes megbuktatása mögött a végrehajtói piac újrafelosztásának szándéka állt. Ennek a területnek Völner Pál volt a teljhatalmú vezetője, ahogy azóta a nyomozati anyagokból kiderült nem is akármilyen mélységben. Gyakorlatilag tőle függött, kiből lehet végrehajtó és kiből nem, sőt a gyanú szerint a jelölteknek kenőpénzt is kellett fizetniük egy-egy pozícióért.

Korrupcióval gyanúsítják az államtitkárt. (Fotó: kormany.hu)

Völner 2019 augusztusától volt a Magyar Bírósági Végrehajtói Karral kapcsolatos feladatokat ellátó miniszteri biztos. A Jakab Péter által felvetetteket az is erősítette, hogy még a kormánypárti Magyar Nemzet is végrehajtói belháborút emlegetett Völner lemondásának igazi okaként.

A nem megfelelően képzett és nem megfelelő színvonalú munkát végző végrehajtók miatt a kormány 2015-ben átszervezte a területet, és előírta, hogy a végrehajtóknak jogi diplomát kell szerezniük, ötéves türelmi idővel. (Akkor a mintegy kétszáz végrehajtó felének legfeljebb érettségije volt, és csupán negyvenen rendelkeztek jogi diplomával.) A szervezeten belüli, egymás feljelentgetésébe torkolló belharc a diplomát megszerezni nem tudó, jellemzően korábban rendőrként dolgozó „régiek” és az „újak” között folyik a piac újraosztása miatt.
A második egy szervezeti információ, hogy néhány hónappal a korrupciós botrány kirobbanása előtt Völnertől egyszerűen elvették a területet. A végrehajtókkal kapcsolatos korábbi igazságügyi minisztériumi feladatok 2021. október 1-jétől a Biró Marcell vezette Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához kerültek.

A harmadik pedig egy stratégiai információ volt, mely szerint a következő években sok vállalat csődje várható. Ennek az információnak a háttere az volt, hogy a járvány idején a cégek egy része utolsó tartalékait is felélte. A szakértők ezzel kapcsolatban úgy vélték, hogy e nélkül sokan nem tudnak majd alkalmazkodni a pandémia után felgyorsuló változásokhoz. A kormányzati támogatások pedig akkor már nem lesznek. Egy ilyen helyzet üzleti Kánaánt jelent a végrehajtói piacnak, vagyis most jó lenni végrehajtónak szituáció alakul ki. Ezt az információt most egy független kutatás is megerősítette.

Cégbedőlési hullám közeleg

Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint a régió cégeinek 39 százaléka tart attól, hogy a kormányzati mentőcsomagok várható kivezetésével több lesz idén a csőd. A tanulmányból kiderül, hogy a térségben nem változott a leírt adósságok aránya (5 százalék) az előző évhez képest. A régióban a vállalatközi vásárlások (B2B) fele hitelre történt, ugyanúgy, mint 2020-ban, ez Magyarországon 48 százalék volt. A késve kiegyenlített számlák aránya a térségben 45-ről 43 százalékra javult. A felmérés 1400 magyar, lengyel, cseh, szlovák és török vállalat megkérdezésével készült.

Az elemzés szerint Kelet-Európa jobban teljesített tavaly, a pandémia második évében a nyugat-európai vállalatok szerint a számláik 53 százalékát a határidő után egyenlítette ki a vevő. A kontinens nyugati felén jóval több adósságot kellett leírniuk a vállalatoknak (10 százalék).

A magyar cégek arról számoltak be, hogy tavaly a régiós átlaghoz képest nagyobb mértékben csökkent a késve fizetett, hazai számlák aránya, 46 százalékról 34 százalékra. Így a vállalatok a térségben és Magyarországon is szívesen hiteleznek a vevőiknek. –  Ezt azzal magyarázták a felmérésben résztvevő cégek, hogy a B2B-hitelezéssel az eladásaikat akarják növelni, illetve új ügyfelek szerezni. Ugyanakkor tény, hogy megdrágultak a finanszírozási eszközök, így sok vállalat óvatosabban bánik a halasztott fizetéssel – mondta Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója.

Az elemzés szerint tavaly a régióban a vállalatok 56 százaléka hitelbiztosítással védte a likviditását. Ez a megoldás Szlovákiában volt a legnépszerűbb, ahol a vállalatok 72 százaléka kötött hitelbiztosítást, a második helyen pedig Törökország állt 68 százalékkal. A legtöbb cég (66 százalék) a belső erőforrásaira támaszkodva menedzselte a halasztott fizetéses ügyleteit hazánkban is, és ideális esetben előre tartalékot képezett a hitelezési veszteségekre. 44 százalék számolt be arról, hogy a korábbinál többet kellett foglalkoznia a kintlévőségei behajtásával. A vállalatok 45 százaléka azt mondta, hogy romlott a számlái forgási sebessége (DSO), vagyis lassabban jutott hozzá a pénzéhez, mint az előző évben.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo