A jelenlegi EU-s szakpolitika és a nemzeti kezdeményezések is napirenden tartják a témát. Mivel azonban a kereslet messze meghaladja a kínálatot, a valódi megoldásokhoz összehangolt beruházásokra, reformokra és innovációra lesz szükség Európa-szerte – véli Annette Hughes, az Euroconstruct ír elemzője.
A megfizethető lakhatás ma már komoly probléma Európában
Az Euroconstruct számos országban – az erős népességnövekedés és bevándorlás ellenére – az új lakások kínálatában jelentős hiány alakult ki. A lakásépítések teljes befejezési szintje 13,1 százalékkal csökkent az Euroconstruct 19 tagországában a 2021-2024 közötti időszakban, melyben számos tényező játszott szerepet: a kamatlábak 2022 közepe óta tartó emelkedése (bár mostanra mérséklődtek), az építési költségek növekedése, a megfizethetőségi és megvalósíthatósági problémák, valamint a túlzott szabályozás.
A kínálati hiány hátrányosan érintette a bérleti díjakat és az ingatlanárakat, így a lakhatás ma már több országban jelentős gazdasági, társadalmi és politikai kérdés. A következő két évben az új kínálat csökkenhet is például Németországban (-30 százalék), Ausztriában (-24,5 százalék), Franciaországban (-16,8 százalék) és Olaszországban (-7,9 százalék).
Európai Megfizethető Lakhatási Terv
Azt, hogy a probléma úniós szintre emelkedett, jól mutatja, hogy az Európai Bizottság tavaly decemberben kinevezte az első lakásügyi biztost. Dan Jørgensen fő feladata az Európai Megfizethető Lakhatási Terv kidolgozása, mely kezelné a lakáshiány kiváltó okait, építési megoldásokat kínálna, és növelné a beruházásokat. A Terv magában foglal egy páneurópai beruházási platformot, melynek célja megfizethető és fenntartható lakásprojektek létesítése az Európai Beruházási Bank (EBB) támogatásával, mind állami, mind magántőke bevonásával. Az EBB célja 1,5 millió új vagy felújított lakóegység biztosítása Európa-szerte a következő két évben 10 milliárd euró összegben.