Növekvő állami kamattámogatás
Mint az korábbról már ismert, a családok vagy gyermeket nevelők egyszeri alkalommal -- telekár nélkül -- maximum 30 millió forint értékű új lakás vásárlásához vagy építéséhez valamelyik hazai pénzintézettől államilag kiemelten támogatott, ún. kiegészítő kamattámogatású hitelt igényelhetnek, melynek mértéke a teljes vételár vagy építési költség 70%-a, maximum 10 millió forint lehet. A kormány elmúlt végén hozott döntése alapján ennek a kölcsönnek a felső kamathatára november 1-től (kezelési költséggel, hitelfedezeti életbiztosítási díjjal stb.) a korábbi 8%-ról 6%-ra – némely pénzintézetnél jóval ez alá -- csökkent. Ugyancsak múlt év novemberétől – az állami támogatás emelésével – csökkent a jelzálog-hitelintézeten (Földhitel és Jelzálogbank, FHB) keresztül felújítás kivételével bármilyen lakáscélú felhasználásra (építés, új és használt lakás vásárlása, bővítés, korszerűsítés) felvehető, általános kamattámogatású jelzáloghitel kamata. Ez utóbbi kölcsön kamatának mértéke az FHB által nyújtott 5 éves futamidejű konstrukcióban 8,5%, egyéves kamatperiódusnál pedig az első évben 10,1%. Mivel a kamatok állami támogatásának növekedése visszamenőleges hatályú, mindazokat érinti, akik 2000. február elseje után új vagy használt lakásra valamilyen államilag támogatott kölcsönt vettek fel. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt év végétől a már korábban kölcsönt felvett polgároknak is lehetőségük nyílik a csökkentett összegű havi törlesztésre; erről a bankok már kiértesítették ügyfeleiket. Egyébként mindkét lakáscélú pénzintézeti kölcsön maximum futamideje 35 év, melyen belül az állam 20 esztendeig nyújt kamattámogatást, vagyis garanciát vállal arra, hogy a kölcsönt felvevők terhei ez idő alatt ne növekedjenek. S mivel az állami kamattámogatás növelésével és a támogatott futamidő növelésével ugyanannak a hitelösszegnek a havi törlesztő részlete ezentúl érezhetően kisebb lesz, a kormányzat reményei szerint szélesebb rétegek juthatnak majd otthonteremtő kölcsönhöz.
Kedvezmény tetőtér-beépítéshez
A kormány lakástámogatási rendszerének kezdettől célja, hogy a családok számára új lakás, családi ház építésével, vásárlásával vagy a már meglévő bővítésével minőségibb életteret teremtsen. Ezért kezdettől szerepelt a programban a családok létszámának gyarapodásával a régi, szűkké vált otthonok például tetőtér-bővítésének a támogatása is. Ezt hivatott ösztönözni korábban az ún. fél. szocpol. (amelynek összege a gyermekek létszámához kapcsolódó, régebben szocpolként ismert vissza nem térítendő lakástámogatási kedvezmény 50%-a), amellyel azonban eddig csak a három- és több gyermekes családok élhettek. Az elmúlt év novemberétől ezt a korlátozást feloldották, s így a támogatást igénylők köre kibővült: ekkortól a két gyermeket nevelők is kérhetik a támogatást házuk tetőterében lakrész kialakításához. A kedvezmény folyósításának feltételei azonban nem változtak, továbbra is szempont a méltányolható lakás mérete, az építkezés lötsége, és kikötés, hogy az együtt élő, illetve a bővített lakrészbe költöző családtagoknak ne legyen másik lakóingatlan-tulajdona. A kedvezmény folyósításának előírt feltételeinek igazolásáért az igénylőknek a helyi önkormányzathoz kell fordulni, a támogatást pedig a pénzintézetek folyósítják.
Kiszélesedett adókedvezmény
A tavaly novemberi kormánydöntés alapján nemcsak az új lakások építéséhez, vásárlásához felvett hitel törlesztése utáni adójóváírás összege emelkedett a korábbi -- az év folyamán törlesztett kölcsönrészletek legfeljebb 20%-áról maximum 40%-ra, vagyis -- évi 35 ezer forintról 240 ezer forintra, hanem a kedvezmény mostantól a használt lakás vásárlásához igényelt kölcsönökre is kiterjed. Ez konkrétan azt jelenti, hogy például havi 35 ezer forintos lakáshitel-törlesztés esetén az éves adóelszámoláskor jóváírható kedvezmény 168 ezer forintot tesz ki, ami havi 14 ezer forintos „megtakarítást” jelent az érintetteknek. A kedvezménnyel a lakáskölcsönt felvevők a személyi jövedelemadó-bevallás elkészítésekor már idén – a tavalyi esztendőre vonatkozólag – is számolhatnak.
Januártól szélesedő illetékszabályok
Idén továbbra is érvényben van az a tavalytól bevezetett kedvezmény, amely szerint a vállalkozó által épített, építtetett és értékesített, 30 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás első vásárlója mentesül az illeték megfizetése alól. Ez a korábbi, viszonylag szűk illetékkedvezményezett kör bővült ki ez év január elsejétől, mivel a hatályba lépett rendelkezés már mentességet biztosít a nem lakóházként, vagy lakásként nyilvántartott, illetve ténylegesen sem arra használt – például volt laktanya-épület, diákszálló stb. -- ingatlanok átalakításával, átépítésével létrehozott új lakások első vásárlói számára is. Ugyancsak pontosan definiálta a mostani módosítás az új lakás fogalmát, amelyre azért volt szükség, mert korábban csak az (50%-ot meghaladó) készültségi fokú felépítményt sorolták ide, ami sok vitára adott okot. Az illetéktörvény a továbbiakban nem a lakás készültségének százalékos mértékéhez, hanem a szerkezetkész állapot meglétéhez köti a lakás fogalmát. Ugyancsak kedvező változás, hogy amennyiben a vállalkozó által épített és értékesített új otthon ingatlanforgalmazó közbeiktatásával kerül piacra, nemcsak az első vásárló ingatlanforgalmazó, hanem ebben az esetben (a korábbitól eltérően) a második vevő, vagyis a végső „felhasználó” is illetékmentességet élvez. Szintén kedvezően érintik a változások azokat, akik ún. megkezdett lakásépítést vásárolnak, azzal a céllal, hogy maguk fejezik be. Eddig hasonló esetben 10%-os illetéket kellett leróni a vevőnek, ez évtől azonban a már említett szerkezetkész állapotot el nem érő, de az építési engedély szerint lakóháznak készülő felépítmény után ugyanúgy igénybe vehető a kedvezmény, mintha építési telek lenne. Feltétele azonban ennek is – miként a négy éves illetékmentességet élvező beépítetlen parcella vásárlása esetében -- hogy az adott idő felépüljön a ház. A módosított rendelkezés mostantól azt is előírja, hogy a mentesség feltételeit a lakást vásárlónak az érintett illetékhivatalnál kell igazolnia, legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig, azaz annak kézhezvételétől számított 15 napon belül.
Lakástámogatási változások 2002-ben
Az elmúlt év végétől a kormány Széchenyi Terv Plusz gazdaságélénkítő csomagja részeként újabb otthonteremtést támogató kedvezmények léptek életbe. Eredményeként tovább csökkent az új lakáshoz kapcsolódó ún. kiegészítő, valamint a jelzálogalapú általános kamattámogatású jelzáloghitelek kamata, a használt lakásokra felvett kölcsön után is igénybe vehető adókedvezmény, kedvezően változtak a tetőtér-beépítés támogatására vonatkozó szabályok, és ez évtől tovább szélesedik a lakásvásárlási illetékkedvezmény is.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Vegyen részt és kérdezzen Ön is!
2024. november 28. 15:30
Véleményvezér
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten
A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt
A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben
Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről
Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.